Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja Dna Architekci

W tym artykule opowiem Ci co rozumiem przez kompleksowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego, co wchodzi w jego skład, jak można go podzielić aby ułatwić sobie kalkulacje kosztów i etapy rozwoju placówki przy tworzeniu nowego gabinetu. Więc jeśli planujesz otworzyć własny gabinet lub klinikę lub jesteś już w trakcie budowy/remontu i szukasz wyposażenia do swojego gabinetu to w tym artykule znajdziesz dużo wartościowych informacji.

Lista sprzętu potrzebna do wyposażenia nowoczesnego gabinetu stomatologicznego jest bardzo bardzo długa. Obecnie stomatologia jest tak mocno rozwinięta, że niezależnie jak szybko będziemy starali się poszerzać naszą wiedze i portfolio usług korzystając z dostępnych na rynku rozwiązań nie będziemy w stanie dojść do przysłowiowej ściany. My specjalizując się w kompleksowym wyposażaniu nowoczesnych gabinetów widzimy jak układają się etapy rozwoju placówek od momentu ich uruchomienia i w trakcie kolejnych lat pracy. Nie każdy jest w stanie na samym początku decydować się na wszystko ze względu na chociażby optymalizację kosztów. Dlatego zawsze kiedy na etapach projektowych rozmawiamy z naszymi klientami na temat wyposażenia i kosztów z tym związanych dzielimy je na wyposażenie podstawowe i wyposażenie dodatkowe. Teraz wyjaśnię dlaczego tak to dzielimy i dlaczego warto rozgraniczyć to w taki sposób.

Wyposażenie podstawowe

My wyposażeniem podstawowym nazywamy cały sprzęt który jest potrzebny do uruchomienia gabinetu i przyjęcia pacjentów w podstawowym zakresie. Aktualnie ta lista sprzętu będzie nieco większa niż jeszcze parę lat temu ze względu to, że standardy w gabinetach bardzo się poprawiły i aby w nowym miejscu się wyróżnić i dopasować się do panujących standardów potrzeba kilka urządzeń więcej. Listę podstawowego sprzętu otwiera serce gabinetu czyli unit stomatologiczny – to on jest głównym miejscem, w którym pracujemy z pacjentem i bez niego nie będziemy w stanie uruchomić gabinetu, unit powinniśmy dobrać pod nasze potrzeby i wymagania biorąc pod uwagę to czy będziemy pracować na nim sami czy będą tam również inni lekarze, to na co zwrócić uwagę przy wyborze unitu będę omawiał w jednym z kolejnych artykułów. Do skonfigurowanego pod Twoje potrzeby unitu będziesz potrzebował końcówek – zależnie od tego czym się zajmujesz może być turbina, kątnica, prostnica. Najlepiej mieć kilka kompletów ze względu na konieczność sterylizacji między pacjentami. Do prawidłowego działania unitu i zapewnienia komfortowej pracy potrzebujesz kompresor koniecznie z osuszaczem i przeznaczony do pracy w środowisku medycznym. Kompresor powinien być odpowiednio dobrany do ilości stanowisk i zapotrzebowania na sprężone powietrze. Potrzebujesz również pompę ssącą, która zapewni moc ssącą dla ssaka i ślinociągu, ona również powinna być odpowiednio dobrana zależnie od ilości stanowisk.
Unit stomatologiczny z tym osprzętem jest już gotowy do pracy. Następnie na liście jest zestaw obrazowania wewnątrzustnego – to już jest standard w gabinetach i powinniśmy brać pod uwagę przy wyposażaniu nowego gabinetu. Obrazowanie wewnątrzustne może być realizowane za pomocą aparatu RTG w zestawie z czujnikiem do radiografii lub skanerem płytek pamięciowych a to również dobieramy na podstawie preferencji użytkownika oraz ilości stanowisk.
Kolejnymi elementami z listy podstawowego wyposażenia będą urządzenia w pomieszczeniu sterylizacji czyli autoklaw i zgrzewarka po to abyś mógł przygotować narzędzia do pracy z pacjentem.

Niezależnie od tego czy wyposażasz mały jednostanowiskowy gabinet czy większą przychodnie, powinieneś wykonywać w jakiś sposób kopie zapasowe. W większych placówkach nie będzie to problem ponieważ z reguły są przewidziane w nich serwery i ktoś nadzoruje kopie zapasowe danych. Jednak w małych gabinetach często jest to kwestia pomijana a powinieneś o tym pamiętać i na liście podstawowego sprzętu powinien znaleźć się dysk sieciowy lub chociażby mały serwer. W tymi urządzeniami będziesz w stanie uruchomić gabinet i przyjąć pierwszych pacjentów. Oczywiście nie znaczy to że przy uruchamianiu nowych gabinetów tylko te urządzenia są wybierane. Zależnie od specyfiki i możliwości finansowych klienci wybierają również szereg urządzeń z listy dodatkowych.

Wyposażenie dodatkowe

Wyposażenie dodatkowe są to te urządzenia, które mają usprawnić procesy leczenia wykonywane w gabinecie. My zaliczamy do nich urządzenia do diagnostyki radiologicznej czyli pantomografy 2D lub tomografy CBCT, mikroskopy, skanery wewnątrzustne, gabinetowe czy laboratoryjne systemy CAD/CAM, wszelkiego rodzaju urządzenia nablatowe czyli mikrosilniki endodontyczne, implantologiczne, piaskarki abrazyjne, wypełniacze do kanałów i tak dalej i tak dalej. Taka lista szybko się nie skończy. Wszystko zależy od tego w czym się specjalizujemy, jakie zabiegi wykonujemy i na jakich systemach pracujemy. Często nowe placówki klienci wyposażają od razu w tomografy CBCT, mikroskopy, skanery wewnątrzustne ponieważ wiedzą, że na danym etapie jest im to potrzebne.
Jeśli tworzysz nowy gabinet to już na etapie projektu powinieneś przewidzieć wszystkie urządzenia które będziesz instalował w gabinecie nawet w kolejnych latach i przygotować do nich przyłącza, instalacje i wymagane wzmocnienia. Uprości Ci to później rozwój i ograniczysz koszty na niepotrzebnych remontach. Możesz to jedynie zrobić wtedy kiedy masz odpowiednio wcześnie zbudowaną koncepcje wyposażenia, podzieloną i zaplanowany rozwój gabinetu.

Teraz chciałbym ogólnie omówić rodzaje poszczególnych urządzeń które wchodzą w skład podstawowego wyposażenia i część urządzeń z dodatkowego a dokładniej na co zwrócić uwagę przy ich wyborze do własnego gabinetu wyjaśnię w kolejnych artkułach.

Unity stomatologiczne możemy podzielić z grubsza na pneumatyczne i elektryczne – różni je najczęściej sposób działania siłownika który jeździ fotelem oraz sposób sterowania funkcjami, odbywa się to za pomocą przełączników pneumatycznych lub jest sterowane elektroniką. Następnie możemy podzielić je na unity w których blok spluwaczki jest przytwierdzony do fotela i jeździ razem z nim i takie w których blok spluwaczki jest na stałe przykręcony do podłogi a jeździ sam fotel. Idąc dalej w konstrukcję fotela może być on z rękawami od góry i z rękawami od dołu. Następnie zależnie od producenta modelu i konfiguracji może mieć różne rękawy na stoliku lekarza, może mieć różne rękawy na panelu asysty, może mieć lampę Ledową lub halogenową, lampa może być bezcieniowa lub nie. Rodzajów systemów stosowanych w unitach jest bardzo dużo, każdy producent ma również swoje indywidualne patenty które stosuje aby poprawić komfort pracy.

Co do urządzeń do diagnostyki radiologicznej, zaczynając od wspomnianego wcześniej zestawu do obrazowania wewnątrzustnego który składa się z punktowego aparatu rtg oraz systemy radiografii – może być to skaner płytek pamięciowych lub czujnik do radiografii. Są to dwa różne systemy które działają w zupełnie inny sposób, skaner płytek pamięciowych służy do skanowania płytki obrazowej która podczas ekspozycji promieniowania znajduje się w ustach pacjenta, czujnik do radiografii przekazuje obraz bezpośrednio z ust pacjenta do komputera. Obydwa systemy mają swoje plusy i minusy i trzeba dokładnie przeanalizować który wybrać do gabinetu. Kolejna grupa urządzeń to pantomografy 2D – tutaj te portfolio jest również szerokie – może być to zwykły pantomograf 2D bez przystawki do badań cefalo i bez możliwości żadnej rozbudowy. Może być to pantomograf 2D który da nam możliwość rozbudowy o funkcje tomografu CBCT w przyszłości lub o przystawkę do badań cefalo. Te urządzenia będą droższe jednak mamy otwartą furtkę do szybszego rozwoju placówki, również warto to przemyśleć na etapie wyboru wyposażenia. Możemy również od razu zdecydować się na zakup tomografu CBCT, tomografy dostępnie aktualnie na rynku są najczęściej urządzeniami hybrydowymi które umożliwiają wykonywanie na jednym urządzeniu badań 2D/3D oraz cefalometrycznych. Wtedy mamy pełną diagnostykę dostępną w jednym urządzeniu.

Przechodząc płynnie do kolejnych urządzeń mamy pomieszczenie sterylizacji a w nim – autoklaw. Autoklaw może być mały, średni, duży, z długą lub krótką komorą. Może być to urządzenie wolnostojące czyli takie do którego będziemy musieli nalać wody a następnie jak nam to zasygnalizuje to upuścić brudną. Może być też bezobsługowy i podłączony do odpływu do kanalizacji oraz filtrów uzdatniających wode lub systemu odwróconej osmozy – wtedy takie urządzenie jest bezobsługowe. Do przeprowadzenia cyklu sterylizacji potrzebujemy również zgrzewarki aby zapakietować narzędzia. Aktualnie cały zapis historii sterylizacji możemy ucyfrowić, oznacza to że autoklaw i zgrzewarke doposażamy o skaner kodów, drukarkę etykie, komputer i oprogramowanie i wtedy mamy pełny cyfrowy zapis i ewidencje cykli sterylizacji. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i skali działalności, nie wszystko trzeba robić od razu, można to zaplanować na rozwój na przyszłość i dobrać taki autoklaw który da tą możliwość.

Ostatnia kategoria którą chciałbym z grubsza omówić to pomieszczenie techniczne. Znajdują się w nim pompy, kompresory oraz czasami systemy seperacji amalgamatu. Zaczynając od kompresorów i tu znowu zależnie od ilości stanowisk mogą być one jedno, dwu, cztero lub więcej stanowiskowe zależnie od tego ile finalnie mamy lub planujemy stanowisk w gabinecie oraz jak chcemy podzielić zaopatrzenie unitów w sprężone powietrze. Kompresory powinny być z osuszaczem i być przeznaczone do pracy w środowisku medycznym – kategorycznie zabronione jest używanie kompresorów przemysłowych. Pompy ssące dzielimy na suche i mokre – różnią się one sposobem pracy – suche pompy działają jak odkurzacz, z unitu ciągną tylko same powietrze a unit musi być wyposażony w seperatory woda-powietrze, system mokry ciągnie nam wszystko z unitu i te seperatory nie są już wymagane. Rodzaj systemu dobieramy indywidualnie do możliwości technicznych w danym lokalu.Systemy separacji amalgamtu o których wspomniałem są przeznaczone do oddzielenia resztek amalgamatu z wypełnień i zatrzymaniu ich w specjalnej kasecie przed dostaniem się do kanalizacji. Mogą być to centralne separatory lub separatory wbudowane w unity.

Podsumowanie

Podsumowując, mam nadzieję że rzeczy które przekazałem w tym artykule pomogą Ci w odpowiedni ułożyć co wchodzi w skład i jak dzielić wyposażenie gabinetu a przy wyposażaniu własnego będzie Ci łatwiej. Kilka artykułów wstecz analizowałem również ile takie wyposażenie kosztuje a w innych materiałach na kanale znajdziesz szczegółowe informacje o tym jaki unit, tomograf, rentgen lub autoklaw wybrać do swojego gabinetu.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny musisz wiedzieć od czego zacząć!

Sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz przeglądu technicznego sprzętu w Twoim gabinecie?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.