Jak otworzyć gabinet stomatologiczny?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja DNA Architekci

W tym artykule opowiem Ci jak powinieneś przejść przez proces otwarcia gabinetu stomatologicznego, na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach oraz kiedy i z kim się kontaktować.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego od zera w nowy sprzęt jest bardzo kosztowne, często nowe praktyki nie mają możliwości i zdolności aby taki zakup sfinansować leasingiem lub pożyczką z tego względu uruchomienie gabinetu na używanych urządzeniach może być tutaj dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać że zakup używanego sprzętu do gabinetu ma swoje wady i zalety, podobnie jak w przypadku zakupu używanego sprzętu w innych branżach. Chciałbym zwrócić uwagę na cztery zalety i cztery wady czy też ryzyka które wiążą się z zakupem używanego sprzętu do gabinetu.

Otwarcie własnego gabinetu stomatologicznego od A do Z to proces długi, skomplikowany i jest nie lada wyzwaniem. Do dopilnowania na każdym etapie jest bardzo wiele kwestii począwszy do zakupu działki czy wyboru lokalu, projektów, pozwoleń, koncepcji wnętrz, instalacji technicznych, instalacji do sprzętu do dopilnowania ekip wykonawczych a w międzyczasie trzeba jeszcze mieć czas na pracę i życie. Niestety w tym całym chaosie często zapominamy o ważnych punktach które powinniśmy dopilnować i następnie wychodzą z tego jeszcze większe problemy. Nie generalizując są oczywiście sytuacje, że ktoś trafi na kompetentnych specjalistów, architektów, dostawców sprzętu i wykonawców i proces pójdzie sprawniej. Ja chciałbym w tym materiale omówić po krótce każdy etap oraz powiedzieć Ci kiedy z kim powinieneś współpracować aby ten proces przejść możliwie gładko.

Uporządkujmy sobie po krótce proces tworzenia gabinetu stomatologicznego – najpierw musisz podjąć decyzję czy będzie to budowa nowego budynku więc w tej sytuacji musisz znaleźć odpowiednią działkę, taką na której będziesz mógł spełnić marzenie o własnej klinice. Jeśli będzie to gabinet w lokalu to podobnie jak z działką, musisz znaleźć lokal który będzie odpowiadał nie tylko wymogom sanitarnym ale również będzie odpowiedni aby spełnić marzenie to Twoim gabinecie. Po znalezieniu lokalu lub działki czekają Cię sprawy urzędowe, projekty, układy funkcjonalne i wszystko co z tym związane. Następnie część wykonawcza czyli budowa lub prace wykończeniowe w lokalu, prawie na koniec instalacja sprzętu i finalnie uruchomienie placówki!

Teraz podpowiem Ci kilka wskazówek czego powinieneś dopilnować i z kim współpracować na każdym z etapów tak aby nie popełnić błędów.
Więc tak – jeśli podjąłeś decyzje o tym, że chcesz otworzyć własny gabinet stomatologiczny i wiesz już czy to będzie gabinet w lokalu, w istniejącym budynku czy będziesz go budował i zaczynasz proces od zakupu działki to powinieneś skontaktować się z biurem projektowym lub architektem który będzie w stanie wykonać analizę lokalną działki lub lokalu. Co sprawdza taka analiza? To czy lokal który chcesz kupić nadaje się na gabinet, czy spełnia wszystkie wymogi które trzeba spełnić oraz czy finalnie uzyskasz tam odbiór i pozwolenie na prowadzenie działalności medycznej. W przypadku działki taka analiza pozwoli ocenić jaką zabudowę dopuszcza miejscowy plan na działce i czy Twoja wizja wpisuje się w możliwości jakie na konkretnej działce są. Podczas analizy może okazać się, że warto będzie wykonać dodatkowe czynności sprawdzające takie jak na przykład badania gruntu. Wszystkie te rzeczy związane z lokalem i działką pozwolą Ci poznać ryzyka jakie wiążą się z danymi obiektami co może być solidną podstawą do negocjacji cen zakupu jeśli ryzyka są do wyeliminowania a jeśli nie to rezygnacji i szukania innych lokalizacji.

Częstym pytaniem pojawiającym się jest również to jak otworzyć gabinet stomatologiczny nie będąc lekarzem? Oczywiste jest że będąc lekarzem mając aktualne prawo do wykonywania zawodu taki gabinet możesz otworzyć bez większych przeszkód w dowolnych formach prowadzenia działalności. To jaka będzie najlepsza dla Ciebie będzie zależała od wielu czynników i tutaj powinieneś skontaktować się z doradcą podatkowym który na podstawie kilku pytań podpowie Ci jak to poukładać.

Jeśli z kolei jesteś inwestorem z poza branży lub w niej działasz ale nie jesteś wykształcenia lekarzem to również możesz otworzyć gabinet stomatologiczny jednak tutaj jest to trochę bardziej skomplikowane. W dużym skrócie ponieważ tutaj odsyłam do specjalistów w tej dziedzinie – musisz założyć podmiot leczniczy który będzie funkcjonował jako NZOZ czyli niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i wtedy w takim podmiocie możesz zatrudniać lekarzy i prowadzić praktykę. Polecam z doświadczenia zlecać wszystkie sprawy związane z formami działalności, podatkami i innymi sprawami formalnymi dedykowanym specjalistom, zaoszczędzisz wtedy czas i zmniejszysz ryzyko pomyłek które mogą sporo kosztować.

Ile kosztuje otwarcie gabinetu stomatologicznego? To szerzej omawiałem w jednym z artykułów na moim kanale i polecam Ci aby go przeczytać. Ogólnie bardzo ciężko jest uniwersalnie wskazać ile kosztuje otwarcie gabinetu ponieważ to wszystko zależy od lokalizacji, miejsca, tego czy posiadasz lokal czy nie, jeśli tak to jaki to jest lokal, czy to będzie budowa czy adaptacja budynku, jaki będzie metraż, ile stanowisk, jakie dokładnie wyposażenie, czy wszystko nowe czy część sprzętu używana.
Aby policzyć to rozpisz sobie ceny lokali w Twojej lokalizacji, skonsultuj z architektami koszt projektów, materiałów, wykończenia i nadzory inwestycji. Poświęć na to czas a zobaczysz, że odpowiednie zaangażowanie na początku zaprocentuje na przyszłość.

Co do wyposażenia to gotowy jednostanowiskowy gabinet możesz wyposażyć w dobrej klasy sprzęt już za 130 000 zł brutto w skład, którego wejdzie unit, pompa, kompresor, zestaw obrazowania wewnątrzustnego oraz autoklaw ze zgrzewarką. Im więcej stanowisk to zmieni się już cena pompy i kompresora, dojdzie koszt unitu końcówek, dodatkowego aparatu punktowego czy tez tomografu lub pantomografu i nagle takie wyposażenie może szybko przekroczyć 500 tysięcy. Wyposażając większą placówkę np. 4 stanowiska z tomografem i pełnym osprzętem możemy już oscylować między 700 tysięcy a 1 mln zależnie od rodzaju wybranych urządzeń i ich konfiguracji. Aby poznać dokładny koszt wyposażenia gabinetu takiego który konkretnie Ty chcesz stworzyć skontaktuj się dostawcą sprzętu ( najlepiej z nami – link w opisie filmu) i wtedy na podstawie Twoich wymagań dostawca będzie w stanie przygotować szczegółową kalkulację zakupu sprzetu odpowiadającemu Twoim potrzebom razem z prozpocyją finansowania.Dodatkowo mając kontakt z takim dostawcą na początku możesz jak już rozpoczenisz proces konsultować z nim projekt i zlecic dopilnowanie i zaprojektowanie wszystkich wymaganych instalacji do sprzętu tak aby później móc wykorzystać ich pełen potencjał.

Podsumowanie

Mam nadzieje że informacje i wskazówki które zawarłem w artykule będą dla Ciebie pomoce. Jeśli chcesz wiedzieć jak stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny od A do Z zachęcamy do sprawdzenia naszego szkolenia on-line pod marką Klinika od A do Z tam zawarliśmy wszystkie informacje które powinieneś wiedzieć otwierając swój gabinet.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny musisz wiedzieć od czego zacząć!

Sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz przeglądu technicznego sprzętu w Twoim gabinecie?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności