Najczęściej powielane mity przy zakupie tomografu CBCT

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja Dna Architekci

W tym artykule opowiem Ci o 5-ciu najczęstszych mitach, które są powielane i często powstrzymują klientów przed zakupem tomografu CBCT do własnego gabinetu a co za tym idzie wstrzymują rozwój gabinetu, optymalizacje procesów leczenia i nie pozwalają poprawić komfortu Twojej pracy. Więc jeśli przeszło Ci przez myśl, że chciałbyś mieć tomograf CBCT w swoim własnym gabinecie ponieważ liczba odsyłanych pacjentów rośnie z dnia na dzień ale masz pewne obawy i coś Cię wstrzymuje przed podjęciem tematu ale nie wiesz co to w tym artykule znajdziesz dużo wartościowych i pomocnych informacji.

Jak obecnie funkcjonują gabinety?

W dzisiejszych czasach wysokiej jakości diagnostyka to nieodłączny element codziennej pracy lekarza. Modele, w których funkcjonują gabinety stomatologiczne aby zapewnić diagnostykę 3D dla pacjentów możemy podzielić na trzy rodzaje – pierwszy to ten gdzie gabinet nie jest wyposażony w tomograf CBCT i jeśli u danego pacjenta pojawi się zapotrzebowanie na badanie pacjent dostaje skierowanie i wybiera dowolne miejsce gdzie takie badanie wykona – może być to pracownia RTG lub inny gabinet, który taki tomograf posiada. W tym drugim przypadku ryzyko jest takie, że konkurencja może zechcieć przejąć pacjenta – niestety taka jest prawda i z tym wielokrotnie spotykali się nasi klienci. Drugim modelem jest model kiedy gabinet ma w okolicy zaprzyjaźniony gabinet lub pracownię RTG, z którym ma stałą współprace i tam kieruje pacjentów oferując np. dodatkowy rabat na wykonanie badania. Wtedy jest to bezpieczne rozwiązanie i eliminujemy ryzyko przejścia pacjenta do konkurencji. Trzecim modelem jest sytuacja kiedy tomograf CBCT jest na miejscu i nie ma potrzeby odsyłania pacjenta, w ciągu kilku sekund jesteśmy w stanie wykonać badanie na miejscu. Na pewno marzeniem każdego stomatologa jest posiadanie urządzenia we własnym gabinecie. Jednak spełnienie tego marzenia jest często blokowane przez brak informacji lub błędne informacje. Teraz w 5-ciu punktach wymienię jakie najczęściej mity krążą wśród lekarzy i dlaczego one blokują ich przed podjęciem inwestycji w tomograf CBCT. Oczywiście zakładamy, że w danym przypadku zapotrzebowanie na takie badania jest wysokie i głównym problemem jest to, że musisz odsyłać pacjentów na zewnątrz.

Mit numer 1 – Cena tomografu CBCT

Mit numer jeden mówi nam, że tomograf CBCT jest bardzo drogi, jego cena jest nie osiągalna a zwrot z inwestycji jest prawie niemożliwy. Koszt zakupy tomografu CBCT do gabinetu jest wysoki i nie ma co tego ukrywać. Jednak jego cena w dużej mierze zależy od potrzeb jakie są w danym gabinecie, głównym wyznacznikiem będzie tutaj pole obrazowania. Rozpiętość cenowa różnych modeli tomografów jest spora – ich ceny rozpoczynają się już od 200 000 a najnowsze i największe modele dochodzą nawet do 400 000 pln. Wszystko będzie zależało od wspomnianych potrzeb gabinetu oraz tego na ile możemy sobie pozwolić. Chodzi o to aby dobrze dobrać urządzenie i nie przepłacić. Jeśli dobrze to przeanalizujesz to może okazać się, że dla Ciebie wystarczy podstawowe urządzenie, które mimo niskiej ceny będzie miało wszystko to czego potrzebujesz. Jeśli chodzi z kolei o zwrot z inwestycji to jeśli byśmy liczyli to tak jak liczy to każdy czyli ilość wykonanych badań razy cenę badania to czas kiedy urządzenie się faktycznie zwróci może być długi, chociaż nawet z takich wyliczeń przy średnio przy około 30 badaniach miesięcznie podstawowe urządzenie może zwrócić się już w trzy i pół roku. Szybko prawda? Dodatkowo przy zwrocie z inwestycji powinniśmy również brać pod uwagę wartości dodane takie jak – przyspieszenie procesów leczenia pacjentów ponieważ nie musisz ich już odsyłać i czekać na kolejną wizytę aż wrócą z badaniem, wzrasta również prestiż placówki i podnosi to wartość usług, które oferujesz klientom. Wszystko to składa się na szybszy zwrot z inwestycji w takie urządzenie niż Ci się wydaje.

Mit numer 2 – Skomplikowana procedura finansowania tomografu CBCT

Drugim mitem, który wstrzymuje klientów jest sposób finansowania urządzenia. Oczywiście zakup tak drogiego urządzenia z własnych środków zdarza się bardzo rzadko i w większości przypadków są one finansowane leasingiem lub pożyczką dzięki tym możliwościom nie musisz mieć i co gorsze wydawać na raz 200 000 zł. Produkty finansowe, które posiadają banki do finansowania urządzeń medycznych dla lekarzy są przygotowane na bardzo dobrych warunkach oraz realizowane w większości przypadków do miliona złotych w procedurze uproszczonej. Co to oznacza? Oznacza to, że jeśli jesteś lekarzem posiadającym aktywne prawo do wykonywania zawodu i prowadzisz własną praktykę stomatologiczną to decyzję o otrzymaniu pożyczki na zakup tomografu możesz otrzymać w ciągu godziny! Nie musisz wychodzić z domu aby wypełnić wniosek i przedstawiać żadnych dokumentów finansowych związanych z działalnością. Dodatkowo ze względu na to, że my jako dostawca sprzętu współpracujemy z kilkom bankami realizującymi takie finansowania to załatwiamy większość rzeczy bez udziału klienta. Procedura uzyskania takiego finansowania jest naprawdę bardzo prosta. Pożyczkę na taki zakup możesz otrzymać na pełną wartość urządzenia bez wkładu własnego nawet na 7 lat dzięki temu rata za urządzenie będzie niska względem tego jak duży zyskasz. Finansowanie możesz również otrzymać na nową działalność czy spółkę – nie ma w tym przypadku ograniczeń. Jeśli chciałbyś poznać kalkulacje finansowania zakupu tomografu to w opisie filmu znajdziesz link do kontaktu z nami – odezwij się a pomożemy dobrać urządzenie i policzymy najlepszą wersję finansowania dla Ciebie.

Mit numer 3 – Miejsce instalacji tomografu CBCT

Kolejnym mitem jest miejsce na instalację – wielu lekarzy prowadzących gabinety myśli, że na instalację tomografu potrzebne jest osobne pomieszczenie, obudowane ołowiem, bez okien, które spełni milion innych wymogów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kiedy urządzenie mamy zainstalowane w osobnym pomieszczeniu, dedykowanym na gabinetową pracownię RTG jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Nowoczesne tomografy CBCT są na tyle kompaktowe, że mieszczą się w naprawdę małych i ciasnych pomieszczeniach a dodatkowo nie muszą być instalowane w osobnym miejscu, może być na przykład gabinet z unitem. Jeśli tomograf chcesz mieć tylko na własne potrzeby to nie będzie to żadną przeszkodą. W taki przypadku wystarczy ustalić czy organy legalizujące aparaty RTG nie mają nic przeciwko a mimo jednej ustawy jej interpretacje mogą być różne zależne od województwa. Tutaj widzicie jedną z naszych ostatnich realizacji gdzie instalowaliśmy tomograf CBCT w gabinecie w Poznaniu i przy naprawdę małej ilości miejsca w gabinecie zapotrzebowanie na badania było tak duże, że Doktor zdecydował się zainstalować go w gabinecie z unitem. Po dokładnej wizji lokalnej, pomiarach i wrysowaniu go w rzut przez architekta potwierdziliśmy, że urządzenie się zmieści i tak też się stało. Jeśli chcesz abyśmy sprawdzili czy u Ciebie urządzenie się zmieści to skorzystaj  z formularza kontaktowego a sprawdzimy to dla Ciebie!

Mit numer 4 – Skomplikowana procedura legalizacji tomografu CBCT

Czwartym mitem jest skomplikowana procedura legalizacji aparatu czyli uzyskania pozwolenia na uruchomienie i użytkowanie aparatu RTG. Tak faktycznie nie jest to prosta procedura, trzeba wykonać projekty osłon stałych, jeśli zajdzie taka konieczność dobezpieczyć pomieszczenie, przygotować kilka innych dokumentacji, zlecić wykonanie testów specjalistycznych, złożyć wnioski i dopilnować wszystkiego jednocześnie pracując. Brzmi trudno i ja nie dziwie się bo też bym dwa razy się zastanowił będąc lekarzem jeśli miałbym to zrobić sam. Tylko uwaga – mało kto wie, że nie musi tego robić sam. Powiem to na naszym przykładzie jak my to robimy – jeśli kupujesz u nasz urządzenie to w ofercie otrzymujesz pełny pakiet RTG, w którym zawiera się wykonanie projektu osłon stałych, testów odbiorczych i specjalistycznych, przygotowanie wniosku do WSSE o pozwolenie na użytkowanie, w niektórych przypadkach nawet składamy to za klienta na upoważnieniu. Otrzymujesz od nas listę dokumentów, które musisz przygotować. Jeśli pojawiają się pytania lub uwagi do projektu to nasz inspektor odpowiada a nie klient. Wszystko to co możemy my robimy my. Ty spokojnie czekasz na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie

Mit numer 5 – Trudność obsługi tomografu CBCT

Ostatnim już mitem, który się pojawia jest trudność obsłudze urządzenia. Lekarze zwyczajnie słysząc tomograf CBCT wiedząc, że nigdy sami nikomu nie wykonywali badania boją się czy nauczą się tego robić we właściwy sposób, czy będą w stanie wykorzystać potencjał urządzenia, czy będą w stanie obsłużyć oprogramowanie. W tym przypadku najważniejszą rzeczą, o którą powinien martwić się lekarz jest to czy będzie w stanie odczytać z badania te informacje, które potrzebuje bo tego nie nauczy go żaden dostawca urządzenia. My jako dostawcy urządzenia jesteśmy zobligowani do nauczenia użytkownika tego jak wykonać badanie, jak spozycjonować pacjenta, jak używać oprogramowania i jak przeglądać badanie. Część kliniczna czyli diagnostyka jest po stronie lekarza. Wszystkiego innego uczymy my podczas trzech szkoleń z obsługi, które standardowo oferujemy przy zakupie. Dodatkowo tomografy CBCT przeznaczone dla stomatologii są naprawdę proste w obsłudze i nie zdarzyło mi się aby ktoś kiedyś nie był w stanie się tego nauczyć.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny musisz wiedzieć od czego zacząć!

Sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz pomocy w wyborze i konfiguracji tomografu CBCT?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności