Jaki unit stomatologiczny kupić?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja Dna Architekci

W tym artykule wytłumaczę Ci na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze unitu stomatologicznego do Swojego gabinetu. Te pytanie często pojawia się kiedy rozpoczynamy rozmowy z klientami, którzy chcą otworzyć nowy gabinet lub zmienić sprzęt w istniejącym gabinecie. Pytanie pojawia się też często na grupach branżowych. Jeśli jesteś w trakcie wyboru unitu to w tym materiale znajdziesz wiele istotnych informacji.

Unity stomatologiczne możemy podzielić z grubsza na pneumatyczne i elektryczne – różni je najczęściej sposób działania siłownika, który jeździ fotelem oraz sposób sterowania funkcjami, odbywa się to za pomocą przełączników pneumatycznych lub jest sterowane elektroniką. Następnie możemy podzielić je na unity, w których blok spluwaczki jest przytwierdzony do fotela i jeździ razem z nim i takie, w których blok spluwaczki jest na stałe przykręcony do podłogi a jeździ sam fotel. Idąc dalej w konstrukcję fotela może być on z rękawami od góry i z rękawami od dołu. Następnie zależnie od producenta modelu i konfiguracji może mieć różne rękawy na stoliku lekarza, może mieć różne rękawy na panelu asysty, może mieć lampę ledową lub halogenową, lampa może być bezcieniowa lub nie. Rodzajów systemów stosowanych w unitach jest bardzo dużo, każdy producent ma również swoje indywidualne patenty, które stosuje aby poprawić komfort pracy. Jednak przy tych wszystkich różnicach na co zwrócić uwagę aby dobrze wybrać unit pod własne potrzeby?

Omówię to w siedmiu punktach. Zapoznaj się z nimi a łatwiej będzie Ci podjąć decyzję jaki unit i jakiego dostawcę wybrać.
Wybierając unit musisz pamiętać o jednej, ważnej rzeczy – pacjent w ciągu dnia jest na fotelu około 10 razy krócej niż Ty, dlatego dobieraj unit dla siebie a nie dla wygody pacjenta, oczywiście wygoda pacjenta jest ważna ale nie zapominaj o sobie.

Punkt pierwszy – fotel 

Porównując fotele w różnych modelach po pierwsze zwróć uwagę na kształt siedziska i oparcia – czy te dwa elementy są proste jak deska czy odpowiednio wyprofilowane tak aby wymusić na pacjencie naturalną i ergonomiczną pozycję. Spotkać się możesz z różnymi rodzajami tapicerek miękkie, bardzo miękkie, twarde, cienkie, grube, z przeszyciami lub bez – jaka będzie najbardziej odpowiednia? Jeśli tapicerka będzie za miękka to wbrew pozorom przy dłuższym zabiegu może nie być komfortowa dla pacjenta w dodatku bardzo miękkie tapicerki będą się szybciej niszczyć, gnieść i wycierać. Jeśli fotel będzie dobrze wyprofilowany to twardsza tapicerka będzie dla pacjenta wygodniejsza niż bardzo miękka. Co do tapicerek z przeszyciami to jest to głównie kwestia gustu oraz identyfikacji wizualnej gabinetu. Czasami przeszycia na fotelu również są tak wyprofilowane aby wpływać nieznacznie na komfort pacjenta. Zwróć uwagę na możliwości ustawienia zagłówka, czy zależnie od tego czy pracujesz z pacjentem leżącym w szczęce lub w żuchwie to zagłówek umożliwi Ci odpowiednie ułożenie głowy pacjenta. Jeśli pracujesz z pacjentem z boku na siedząco lub półleżąco również sprawdź czy zagłówek umożliwia komfortową pracę. Oparcie fotela powinno być szerokie żeby w pełni podpierać pacjenta dla jego stabliności i wygody oraz cienkie aby podczas pracy z pacjentem leżącym można było wygodnie podjechać pod oparcie. Zależnie od wymagań zwróć uwagę na podłokietniki, powinna być możliwość wyboru podłokietników na etapie konfiguracji. To czy je wybierzesz czy nie będzie zależało od tego jak pracujesz. Sprawdź czy cały fotel jest stabilny oraz jaki jest zakres jego wysokości oraz oparcia. W nowoczesnych unitach są również stosowane dodatkowe systemy wpływające na komfort i odczucia pacjentów tak jak np. zsynchronizowany ruch siedziska i oparcia który podczas dopasowywania pozycji nie rozciąga pacjenta, tak  jak to dzieje się przy niezależnie pracującym siedzisku i oparciu. Podczas porównywania fotela – połóż się na nim i sprawdź różne ustawienia oraz poproś aby ktoś się położył i przymierz się w różnych wariantach pracy.

Lampa zabiegowa w unicie stomatologicznym

Przejdźmy teraz do lampy zabiegowej, aktualnie kupując nowoczesny unit powinien być on wyposażony w lampę ledową i najlepiej bezcieniową. Jeśli nie ma jej w standardzie a jest możliwość płatnego doposażenia unitu to warto to zrobić. Lampy ledowe charakteryzują się mniejszym poborem mocy, nie grzeją się oraz jeśli model lampy na to pozwala możemy konfigurować płynnie barwę światła. Nowoczesne lampy ledowe mają największy współczynnik odwzorowania barwy światła dziennego przez to świetnie nadają się do prac estetycznych. Dodatkowo dobrze aby lampa miała możliwość regulacji natężenia światła po to aby dopasować ją do własnych preferencji. Ale na czym polega tak naprawdę bezcieniowość lampy, w lampie mamy cztery źródła światła, które są rozmieszczone w różnych miejscach zawsze doświetlają pole pracy niezależnie od tego czy ktoś zasłoni któreś ze źródeł, jest to świetna opcja polecam wypróbować na żywo – robi wrażenie

Stolik lekarza

Tutaj głównie powinniśmy sprawdzić zasięg, zakres oraz to jak możemy go ustawiać zależnie od naszych potrzeb. Dobrze aby miał hamulec pneumatyczny zwalniany manualnie lub mechanicznie, ułatwi to indywidualne ustawianie stolika do naszych preferencji pracy. Zależnie czy pracujemy z rękawami od dołu czy od góry powinniśmy zwrócić uwagę na długość i elastyczność rękawów oraz to czy są wzmacniane przy końcach tak aby przy wyginaniu się nie pourywały. W przypadku rękawów od dołu sprawdź jak łatwo odkłada się końcówki w miejsce i czy nie ma ryzyka żeby wypadły. Przy rękawach od góry zobacz czy ramiona pantomograficzne nie ciągną rękawów podczas pracy i czy nie mają blokad. Może być trochę uciążliwe jak będziemy musieli za każdym odłożeniem końcówki pociągnąć do siebie rękaw. Sterowanie unitem, które jest dostępne na stoliku lekarza powinno być proste i intuicyjne, oczywiście inne będzie zależnie od modelu i konfiguracji unitu. Wyższe modele będą miał już dotykowe ekrany, które ułatwią nam używanie funkcji unitu, jeśli mówimy o prostszych modelach to uruchamianie funkcji musi być proste.

Panel asysty

Przy porównywaniu i konfiguracji unitów ważny będzie panel asysty ale tutaj też zależy to od preferencji pracy. Jeśli pracujemy z pacjentem na leżąco na cztery ręce to powinniśmy brać pod uwagę mniejsze panele asysty, które nie zajmują dużo miejsca, nie musimy ich mieć wtedy pod ręką ponieważ i tak asysta będzie operowała ssakiem i ślinociągiem. Jeśli pracujemy sami to musimy mieć do tego łatwy dostęp i nie musieć nachylać się nad pacjentem aby dosięgnąć ssaka lub ślinociągu.
W przypadku ssaka lub ślinociągu powinien być również łatwy dostęp do sitek systemu ssącego tak aby móc w prosty sposób je wyczyścić.

Indywidualna konfiguracja unitu stomatologicznego

Przy wyborze unitu zweryfikuj na ile możesz unit skonfigurować pod własne potrzeby, nowe modele unitów dają możliwość indywidualnej konfiguracji wszystkich opcji i stworzenia prawdziwego indywidualnego centrum zabiegowego. Możemy doposażyć je w podgrzewacze wody kubeczka, końcówek, wbudowane mikrosilniki endodontyczne, fizjodyspensery, masaże i inne funkcje, które mogą usprawnić prace. Niektóre to są tylko zbędne dodatki i nie zawsze ich potrzebujemy ale poszczególne mogą się naprawdę przydać. Sprawdź dokładnie co dany model unitu oferuje w konfiguratorze. Czasami zrezygnowanie z jakiejś niepotrzebnej opcji a dołożenie innej na to miejsce potrafi drastycznie zwiększyć komfort pracy.

Warunki gwarancji unitu stomatologicznego

Jak już sprawdzisz główne rzeczy o których mówiłem weź pod uwagę jakie warunki gwarancji oferuje producent i dystrybutor unitu. Czy są możliwe jakieś wydłużenia podstawowych gwarancji oraz czy te wydłużenia są obwarowane dodatkowymi warunkami takimi jak na przykład wykonywanie przeglądów. Warto również sprawdzić ile kosztują najczęściej wymieniane rzeczy eksploatacyjne oraz jak często ulegają awarii – oczywiście statystycznie, może to czasami dać obraz, że na pierwszy rzut oka serwis danego modelu może być drogi ale finalnie w perspektywie kilku lat może wyjść inaczej. Trzeba to po prostu policzyć.

Cena unitu stomatologicznego

Na samym końcu powinieneś zwrócić uwagę na cenę – tutaj chodzi głównie o to aby porównując różne modele różnych producentów nie wpaść w pułapkę różnic, które występują w specyfikacji. Może okazać się, że model producenta Y będzie tańszy o dwadzieścia tysięcy od modelu producenta X ale będą to zupełnie inne unity jeśli dokładnie spojrzymy w specyfikacje. Poproś Twojego doradcę o to aby dokładnie wytłumaczył Ci skąd wynika różnica w cenie. Albo po prostu odezwij się do Nas a my wytłumaczymy Ci wszystko w prosty i zrozumiały sposób.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny musisz wiedzieć od czego zacząć!

Sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz pomocy w wyborze i konfiguracji unitu stomatologicznego?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności