Jaki tomograf CBCT kupić do gabinetu stomatologicznego?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja Dna Architekci

W tym artykule opowiem Ci o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze tomografu CBCT do gabinetu, jakie parametry brać pod uwagę oraz jak wybrać właściwe urządzenie do Twoich potrzeb diagnostycznych i co najważniejsze nie przepłacić.

Wybór pola obrazowania

Proces zakupu tomografu do gabinetu zacznij od zastanowienia się do czego będziesz tego urządzenia potrzebować, głównie chodzi o to jakie regiony anatomiczne będziesz na nim obrazować. Zależnie od specjalizacji i wykonywanych procesów leczenia te potrzeby będą inne. Inne pole obrazowania będzie potrzebował endodonta, inne ortodonta a inne chirurg. To powinno być pierwszym kryterium poszukiwania urządzenia, może ono bardzo zawęzić krąg potencjalnych urządzeń spełniających dane wymagania. Jeśli tomografu potrzebujesz do kliniki wielospecjalizacyjnej to również musisz wziąć pod uwagę to jakie zapotrzebowanie na diagnostykę będą mieli lekarze pracujący w klinice. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji kiedy kupisz tomograf za kilkaset tysięcy złotych a połowa lekarzy z niego nie skorzysta bo nie będzie obsługiwał wymaganego pola obrazowania.

Miejsce na tomograf CBCT

Zastanów się następnie po wyborze pola obrazowania jakim miejscem dysponujesz na instalacje urządzenia, jeśli jest to nowopowstająca placówka to można to wygospodarować i zaprojektować na wczesnym etapie. Jednak jeśli chcesz doposażyć swój gabinet w tomograf CBCT i nie masz na to dedykowanego pomieszczenia to musisz skonsultować ze specjalistą lub inspektorem ochrony ( albo z obydwoma) czy w Twoim gabinecie można takie miejsce wygospodarować, czy praca będzie komfortowa oraz czy uzyskasz pozwolenie na użytkowanie aparatu w takim scenariuszu instalacji.
Czasami może okazać się że przez małą ilość miejsca część urządzeń odpadnie z listy potencjalnych do zakupu ze względu na swoje gabaryty.

Jeśli masz już ustalone potrzeby i wiesz że tomograf się zmieści to przy porównywaniu urządzeń pamiętaj, że w ostatnich kilku latach nie wyszła na światło dzienne żadna przełomowa technologia obrazowania 2D lub 3D, która mogłaby zrewolucjonizować jakość wykonywanych badań i większość urządzeń na rynku w określonej półce cenowo-jakościowej charakteryzuje się zbliżoną do siebie jakością badań. Przez to musisz wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do swojej praktyki. Dlatego w pozostałej części artykułu postaram Ci się to wyjaśnić w prosty i zrozumiały sposób.

Prosta i intuicyjna obsługa tomografu CBCT

Zatem weź pod uwagę praktyczność i prostotę użytkowania. Tomograf CBCT musi być prosty w obsłudze tak aby każdy bez specjalnego szkolenia był w stanie wykonać powtarzalnie dobre badanie. Urządzenie nie powinno odstraszać skomplikowanymi możliwościami ustawiania pacjenta, wyboru programów, powinno być to intuicyjne i proste. Najlepiej jakby urządzenie posiadało dotykowy, łatwo dostępny ekran, na którym szybko będziemy w stanie ustalić wszystkie parametry badania.

Pozycjonowanie pacjenta

W prostocie użytkowania bardzo istotne będzie pozycjonowanie pacjenta, proces pozycjonowania pacjenta powinien być prosty, zrozumiały i przedewszystkim powtarzalny! Tak aby powtarzalność dobrze wykonanych badań była jak największa. Nawet operatorzy bez doświadczenia powinni być w stanie wykonać dobrze spozycjonowane badanie niezależnie od wybranego programu. Pamiętaj również że niektóre tomografy lub też pantomografy są na tyle automatyczne, że do prawie każdego badania pacjenta ustawiamy dokładnie tak samo. To jest bardzo duże uproszczenie, które wpłynie bardzo na łatwość użytkowania. Nie musimy pamiętać lub zaglądać co chwile do instrukcji aby dobrze przygotować badanie. Najlepiej byłoby jakby tomograf na ekranie dotykowym podpowiadał nam jak ustawić pacjenta do wybranego programu – tak proste a tak przydatne.

Czas wykonywania badań

Po pozycjonowaniu ważny będzie również czas wykonywania badań u pacjentów. Zwróć uwagę na to aby standardowe czasy były krótkie – tak do 20s oraz żeby można było je skracać np. trybem wykonywania badania. Im dłużej trwa ekspozycja tym jest większe ryzyko, że pacjent się poruszy podczas badania i wyjdą jakieś artefakty lub badanie będzie gorszej jakości. Niektórzy producenci unifikują czas wykonania badań do jednej wartości a następnie zależnie od programu ekspozycja promieniowania jest dłuższa lub krótsza.

Tryby obrazowania

Kolejnym ważnym elementem będą tryby obrazowania, każdy z programów czy też pól obrazowania które możemy użyć do wykonania badania powinien posiadać możliwość doboru trybu obrazowania. Tryby mogą różnie się nazywać – może być to super jakość, standardowa jakość, niska dawka. Ważne aby tryby były oraz aby był tryb niskiej dawki. Ważny jest przy badaniach kontrolnych lub przy badaniach u dzieci. Wtedy możemy używać dedykowanego trybu do danego typu badania. Wszystko ma na celu zminimalizowanie dawki dla pacjenta.

Oprogramowanie

Jednym z najważniejszych rzeczy przy wyborze urządzenia zaraz po tych, które wymieniłem powinno być oprogramowanie i wszystko co z nim związane. Sprawdź interfejs, sposób przeglądu badań, to jak oprogramowanie działa i czy podobnie jak pozostałe rzeczy jest proste w obsłudze. Oprogramowanie poza tymi rzeczami powinno być wielostanowiskowe czyli dawać możliwość instalacji na kilku komputerach w gabinecie – dobrze jakby kolejne licencje nie były dodatkowo płatne. Dzięki temu podgląd do wykonanych badań w pracowni RTG będzie natychmiastowy z każdego komputera.
Zwróć uwagę też aby oprogramowanie było w pełni otwarte na import i export badań. W dobie cyfryzacji i różnych oprogramowani łączących różne rodzaje danych – badania CBCT, skany wewnątrzustne, zdjęcia cyfrowe musisz mieć możliwość łatwego exportu badań. Czasami producenci dają możliwość rozwoju podstawowych wersji oprogramowań o dodatkowe moduły np. do projektowania szablonów chirurgicznych, do endodoncji, ortodoncji i wiele innych. Ważne jest aby nie zamykać sobie furtki rozwoju na przyszłość i mieć oprogramowanie, które pomoże nam się rozwinąć.

Gwarancje i serwis

Jeśli punkty, które wymieniłem pomogły Ci mniej więcej wybrać urządzenie to teraz sprawdź kwestie gwarancji, serwisu oraz wsparcia producenta na terenie kraju – tak nie tylko dystrybutora ale również producenta. Aktualnie w większości urządzeń do gabinetu i również tomografów producenci oferują różne typy gwarancji. Możemy je podzielić na gwarancje główne, gwarancje z wykluczeniami i przedłużenia gwarancji. Różni producenci mogą to różnie nazywać. Zawsze dokładnie dopytaj co obejmuje zakres danego czasu gwarancji na urządzenie. Jako przykład mogę podać, że urządzenie może mieć dwanaście miesięcy gwarancji podstawowej i dodatkowe 4 lata rozszerzonej na konkretne elementy np. lampę i czujniki w przypadku tomografu. Następnie dystrybutor zależnie od warunków w okresie tych gwarancji może oferować bezpłatne wsparcie techniczne lub nie. Najczęściej jest tak, że w trakcie głównej gwarancji jest do tego zobligowany ale w przedłużeniach już nie. Jeśli jakieś urządzenie posiada 5 lat gwarancji to z kolei zwróć uwagę na to czy nie ma żadnych wykluczeń oraz czy nie jesteś zobligowania do wykonywania przeglądów, kalibracji i jeśli tak to ile one kosztują. Co do serwisu to obecnie większość urządzeń posiada możliwość zdalnej naprawy i diagnostyki najczęściej pojawiających się problemów. Przez na przykład oprogramowanie team viewer serwis jest w stanie podłączyć się w ciągu kilku sekund i zweryfikować problem lub usterkę. Jeśli jest wymagana wizyta serwisu to już wiadomo po co, dlaczego i z jaką częścią lub elementem ma jechać technik. Co do wsparcia samego produenta na terenie kraju to również jest to duży plus, producenci często mają swoich dedykowany specjalistów, którzy poza dystrybutorem dbają o markę i o to aby każdy klient był zadowolony. To, że dzisiaj dogadujesz się dobrze z dostawcą nie znaczy że będzie tak za dwa lata lub że ta osoba u dostawcy będzie jeszcze pracować. Producent ma za zadanie dbać o to w takich sytuacjach a dodatkowo może świadczyć dodatkowe wsparcie techniczne lub merytoryczne.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny musisz wiedzieć od czego zacząć!

Sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz pomocy w wyborze i konfiguracji tomografu CBCT?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności