Najczęstsze błędy jakie popełniają lekarze i inwestorzy tworząc gabinet stomatologiczny.

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja Dna Architekci

W tym artkule opowiem Ci opowiem Ci na podstawie naszych obserwacji i doświadczeń jakie najczęściej błędy popełniają inwestorzy przy otwieraniu nowych gabinetów czy klinik stomatologicznych oraz na podstawie mojej analizy dlaczego je popełniają. Jeśli zatem planujesz otworzyć własny gabinet stomatologiczny lub jesteś już w trakcie procesu to w tym artykule znajdziesz wiele kluczowych informacji, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić wiele czasu, zdrowia i pieniędzy.

Otwarcie własnego gabinetu stomatologicznego od A do Z to proces długi, skomplikowany i jest nie lada wyzwaniem. Do dopilnowania na każdym etapie jest bardzo wiele kwestii począwszy do zakupu działki czy wyboru lokalu, projektów, pozwoleń, koncepcji wnętrz, instalacji technicznych, instalacji do sprzętu do dopilnowania ekip wykonawczych a w międzyczasie trzeba jeszcze mieć czas na pracę i życie. Niestety w tym całym chaosie często zapominamy o ważnych punktach, które powinniśmy dopilnować i następnie wychodzą z tego jeszcze większe problemy. Nie generalizując są oczywiście sytuacje, że ktoś trafi na kompetentnych specjalistów, architektów, dostawców sprzętu i wykonawców i proces pójdzie sprawniej. Ja chciałbym w tym materiale wskazać co dzieje się jeśli na tych właściwych specjalistów nie trafisz i sam nie będziesz w stanie dopilnować tych rzeczy.

Uporządkujmy sobie po krótce proces tworzenia gabinetu stomatologicznego – najpierw musisz podjąć decyzję czy będzie to budowa nowego budynku więc w tej sytuacji musisz znaleźć odpowiednią działkę, taką, na której będziesz mógł spełnić marzenie o własnej klinice. Jeśli będzie to gabinet w lokalu to podobnie jak z działką, musisz znaleźć lokal, który będzie odpowiadał nie tylko wymogom sanitarnym ale również będzie odpowiedni aby spełnić marzenie to Twoim gabinecie. Po znalezieniu lokalu lub działki czekają Cię sprawy urzędowe, projekty, układy funkcjonalne i wszystko co z tym związane. Następnie część wykonawcza czyli budowa lub prace wykończeniowe w lokalu, prawie na koniec instalacja sprzętu i finalnie uruchomienie placówki! To jest oczywiście tylko zarys i to w dużym skrócie, celowo to tak przedstawiłem żebyś miał obraz tego jakie błędy pojawiają się, na którym z etapów oraz z czego wynikają. W praktyce i stosując nasze rozwiązania ten proces u naszych klientów wygląda nieco inaczej i te etapy wzajemnie się przeplatają.

Niedoszacowanie kosztów inwestycji

Zacznijmy w takim razie od początku procesu – tutaj pierwszym błędem, na który chciałbym zwrócić uwagę jest niedoszacowanie kosztów czyli niedokładne lub wcale nie przygotowanie kosztorysu inwestycji. W tym momencie najczęściej inwestorzy decydujący się na otwarcie gabinetu znają dokładny koszt zakupu działki pod budowę lub lokalu a reszta jest szacowana bazując na danych w internecie, które są przestarzałe i dawno nie aktualne lub na wskazówkach od znajomych, którzy również otwierali gabinet. Jednak nawet jeśli dane, które znajdziemy w internecie lub kwoty, które podpowiedzą nam znajomi są stosunkowo świeże bo na przykład z przed dwóch/trzech lat to są one dawno nie aktualne a biorąc pod uwagę ze proces taki może potrwać czasami kolejne trzy lata to ceny jeszcze bardziej odjadą od wartości które przyjmujemy na oko. W sytuacji takiej jeśli przygotujesz kosztorys na oko, bez konsultacji i poznania aktualnych cen związanych z projektami, wnętrzami, wykończeniem, materiałami budowlanymi, sprzętem czy meblami może okazać się że w połowie inwestycji może być przestój spowodowany brakiem środków. Można tego uniknąć jeśli wykonując projekty budowlane, układy funkcjonalne czy projekty wnętrz współpracując z biurem projektowym, które specjalizuje się w tego typu inwestycjach otrzymasz dokładny kosztorys, który będzie zawierał nawet najmniejszą klamkę czy uchwyt i poznasz dokładną cenę przygotowania wnętrz. Dodatkowo zgłaszając się do dostawcy sprzętu przygotujesz konkretną kalkulację wyposażenia w sprzęt, dzięki której będziesz wiedział na co możesz sobie pozwolić przy wykończeniu czy urządzeniu wnętrz i balansowaniu kosztami. Zgłaszając się do generalnego wykonawcy lub do profesjonalnej ekipy wykończenia wnętrz będziesz w stanie poznać dokładny koszt prac remontowo/budowlanych. Takie zebranie kosztów nie trwa długo a da Ci do pełny obraz jak będzie wyglądać Twoja inwestycja pod względem kosztów.

Nieprzemyślany zakup działki / lokalu

Kolejnym błędem, który pojawia się dosyć często jest to nieprzemyślany zakup działki lub lokalu. Często dochodzi do takich sytuacji, że inwestorzy kupują działki lub lokale w emocjach, bez weryfikacji i analizy następnie okazuje się że plany zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiają lub w dużym stopniu ograniczają budowę takiej placówki jak sobie wymarzyliśmy. Może też dojść do sytuacji kiedy jest szansa aby zmienić plany zagospodarowania lub przeznaczenie danej działki jednak potrwać to może nawet kilka lat. Wtedy mamy zamrożone środki w działce, kredyt do spłacania i brak możliwości budowy. W lokalu często mylące przeznaczenie go na usługi wcale nie gwarantuje, że będziemy mogli zrobić tam gabinet. Może go ograniczać kwestia wysokości, powierzchni, okien, wentylacji, parkingów, podjazdów, tych rzeczy jest mnóstwo, jak ich nie zweryfikujesz na początku to również skończysz z lokalem, kredytem i brakiem możliwości jakichkolwiek prac w kierunku otwarcia w nim gabinetu.

Tych błędów możesz uniknąć jeśli zlecisz doświadczonym osobom analizę działki lub lokalu przed zakupem, wtedy zostanie ona zweryfikowana w różnych aspektach, poznasz ryzyka jakie mogą wystąpić a czasami to może dać Ci podstawy do solidnej negocjacji centy ze sprzedającym.
Jeśli chciałbyś sam wiedzieć jak zweryfikować działkę czy lokal przed zakupem i na co zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę to możesz sprawdzić jedno ze szkoleń, które przygotowaliśmy na naszej platformie pod marką Klinika do A do Z, tłumaczymy tam bardzo jak stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny do A do Z – link znajdziesz na dole strony a tam wszystkie szczegóły szkolenia.

Błędy projektowe

Następnymi błędami, które często zauważamy są błędy projektowe, ja poruszę te które mają ścisłe powiązanie z wyposażeniem gabinetu. Pierwszym z nich, na który chciałbym zwrócić uwagę to złe ustawienie sprzętu w gabinecie. Głównie mówie tutaj o unitach i radiologii. W momencie kiedy klient trafia do nas na późnym etapie procesu kiedy projekt jest gotowy, podbity przez rzeczoznawcę sanepid, ekipa wykończeniowa jest już na lokalu i nie wie bo nie ma takiej informacji od architekta jak przygotować przyłącza do sprzętu, jedziemy na lokal i okazuje się że rzuty unitów na projekcie są odbiciami lustrzanymi rzeczywistości i bloki spluwaczki są po prawej a nie lewej stronie. Architekt tak zrobił bo wygodniej było mu tak ustawić fotel w pomieszczeniu i nagle okazuje się że wszystko jest zrobione odwrotnie – meble, multimedia, proces pracy z pacjentem i nie można tego odwrócić.
Co do radiologii to często w przypadku pantomografów lub tomografów z cefalo ustawienie ich w pracowni ma duży wpływ na to jakie osłony będziemy musieli zastosować w danym pomieszczeniu. Czasami odwrócenie urządzenia na inną ścianę może obniżyć koszt wykonania osłon o kilka tysięcy. Dodatkowo każde urządzenie ma inny sposób sterowania i pozycjonowania pacjenta, zależnie od producenta i modelu ustawienie w pomieszczeniu będzie miało wpływ na komfort pracy. Przyjęcie tego jako coś uniwersalnego i tego samego odbije się w przyszłości czkawką. Często również konfiguracja wyposażenia i to jakie urządzenia chcesz mieć w gabinecie będzie miało bezpośredni wpływ na układ funkcjonalny placówki i to jak będą rozmieszczone pomieszczenia. Dlatego bardzo ważna jest współpraca architektów oraz dostawcy wyposażenia, my w XDENTAL ściśle współpracujemy przy tworzeniu gabinetów z architektem, konsultując, omawiając i porównując różne rozwiązania tak aby finalnie gabinet był spełnieniem marzeń a nie udręką.
Niestety te błędy, o których wspomniałem, które są związane z projektowaniem wynikają z tego że inwestorzy często za późno i to dużo za późno konsultują się z dostawcami sprzętu. Wynika to że inwestorzy nie chcą zapytać dystrybutora wyposażenia o wytyczne bo wtedy będą bombardowani z każdej strony ofertami, telefonami, e-mailami o super ofertach i ktoś będzie chciał im coś tu i teraz sprzedać nie rozumiejąc że na tym etapie nie o to chodzi. My mamy opracowaną metodykę pracy z klientem od bardzo wczesnego etapu poprzez usługę nadzoru i wsparcie technicznego przy tworzeniu gabinetu stomatologicznego. Jak chcesz wiedzieć jak to działa – wejdź w link w opisie filmu tam poznasz szczegóły.

Błędy podczas wyposażania gabinetu

Na koniec już chciałbym poruszyć błędy, które stricte powiązane są z wyposażeniem gabinetu w sprzęt. Jednym z nich jest nie właściwa konfiguracja sprzętu, który kupujemy do gabinetu.
Dobierając wyposażenie trzeba to naprawdę dokładnie przeanalizować – kto będzie tam pracował, jakie zabiegi, co jest potrzebne, jakie ktoś ma przyzwyczajenia, czy będzie rotacja personelu na stanowisku czy nie i wiele wiele więcej. Aktualnie konfiguracja unitów czy radiologii wygląda podobnie jak konfiguracja samochodu w salonie, mamy bazę z której rozpoczynamy konfigurację a następnie dokładamy opcje zależnie od potrzeb i tych opcji w przypadku unitów może być kilkadziesiąt które mogą z unitu za 60 tysięcy zrobić unit za 100 tysięcy. Często nie przemyślana konfiguracja sprzętu jest przepłacona lub brakuje w niej opcji które na danym stanowisku pracy czy w danej pracowni RTG powinny być aby umożliwić rozwój i budowanie konkurencyjności praktyki.

Podsumowanie

Jak w takim razie otworzyć gabinet i przejść przez proces gładko nie popełniając tych błędów? Możesz skorzystać z pomocy specjalistów – architektów z uprawnieniami, projektantów wnętrz czy kompetentnych dostawców sprzętu. Jednak jeśli chcesz być bardziej wyedukowany w temacie i wiedzieć jak z tymi specjalistami rozmawiać to specjalnie po to stworzyliśmy szkolenie on-line pod marką Klinika od A do Z w którym tłumaczymy od początku do końca jak stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny w lokalu lub w nowym budynku. Tłumaczymy tam wspólnie z doświadczonym architektem jak przejść cały proces od A do Z – link do szkolenia znajdziesz poniżej.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny musisz wiedzieć od czego zacząć!

Sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz przeglądu technicznego sprzętu w Twoim gabinecie?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności