Projekt osłon radiologicznych w gabinecie stomatologicznym.

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

W tym artkule opowiem Ci opowiem Ci co to jest Projekt Osłon Radiologicznych, dlaczego i kto go wykonuje, co zawiera oraz kiedy będziesz go potrzebował.

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia nowoczesnego gabinetu stomatologicznego są urządzenia do diagnostyki i obrazowania. Mogą to być punktowe aparaty RTG służące do wykonywania badań wewnątrzustnych, pantomograf lub tomografy CBCT. Urządzenia te odróżnia od innych to że aby ich legalnie i bezpieczenie używać potrzebujesz uzyskać pozwolenie na uruchomienie i użytkowanie aparatów rentgenowskich. Żeby takie pozwolenie uzyskać potrzebujesz przygotować kilka różnych dokumentów i spełnić określone wymogi. Jednym z wymaganych dokumentów jest projekt osłon stałych – wyjaśnię Ci teraz co w tym tajemniczym dokumencie się znajduje.

Czym jest projekt osłon radiologicznych?

Zacznijmy od tego czym jest Projekt Osłon Stałych? Jest to dokument, w którym na podstawie informacji takich jak rodzaj i parametry aparatu rentgenowskiego, lokalizacja, układ funkcjonalny pomieszczenia w którym aparat jest zainstalowany, układ pomieszczeń sąsiadujących oraz odległości, które występują od źródła promieniowania do ścian, okien, drzwi zostają dokonane obliczenia, które następnie dokładnie wskazują jakie osłony powinny zostać zastosowane w danym pomieszczeniu aby zapewnić możliwość bezpiecznej pracy z aparatem rentgenowskim oraz bezpieczne środowisko pracy dla operatora, pacjenta, osób postronnych oraz personelu. Dokument ten jest przygotowany na podstawie Ustawy o Prawie Atomowym i musi zawierać wszystkie wymagane przez tą ustawę informacje i założenia. Projekt osłon stałych opisuje również w jaki sposób wykonywana będzie ekspozycja oraz czego musi dopilnować operator przy jej wykonywaniu. Dokument ten to jeden z dokumentów, które potrzebujesz aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie aparatów RTG w Twoim gabinecie.

Kiedy będziesz potrzebował projektu osłon stałych i kto go wykonuje?

Dokument ten to jeden z dokumentów, które potrzebujesz aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie aparatów RTG w Twoim gabinecie. Oznacza to, że jeśli jesteś na etapie zakupu aparatu punktowego, pantomgorafu, tomografu CBCT lub jesteś na etapie aranżacji lokalu lub budynku to będziesz musiał taki projekt mieć. Najczęściej jest tak, że przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia radiologicznego dostawcy oferują w zestawie wykonanie projektu osłon stałych. My w XDENTAL przy zakupie aparatu punktowego również oferujemy projekt osłon stałych w cenie i dodatkowo testy specjalistyczne i odbiorcze. Z kolei w przypadku aparatów pantomograficznych i tomografów CBCT oferujemy pełną legalizację aparatu w cenie czyli – pełny pakiet dokumentacji potrzebny do legalizacji aparatów RTG. Jeśli pracujemy z klientami od bardzo wczesnych etapów czyli w momencie adaptacji lokalu, układu funkcjonalnego, projektu budowlanego to również wykonujemy projekty osłon stałych tak aby wskazać na wczesnym etapie jak właściwie zaaranżować pomieszczenia aby móc w nich bez inwazyjnie zainstalować i legalizować aparaty rtg w każdym momencie. Jest to kwestia pomijana przez bardzo wielu inwestorów i lekarzy którzy otwierają własne gabinety a następnie przy instalacji aparatów RTG w ramach rozwoju placówki okazuje się, że wymagane są drogie przeróbki których można było uninknąć.

Co To jest osłona stała?

Czym zatem są osłony stałe? W wielu przypadkach nasi klienci do czasu rozmów z nami myslą, że osłona stała to ołów lub blacha i to trzeba dawać w ściany i drzwi aby zabezpieczyć pomieszczenia. Jest to błędne rozumowanie ponieważ osłoną stałą są okna, drzwi, ściany i stałe parawany niezależnie z czego są wykonane. Tak… każdy materiał, który jest w stanie blokować promieniowanie jest osłoną. Jest to mylone ze względu na to, że w projekcie osłon stałych finalna informacja o wymaganej osłonie dla danej ściany, drzwi, okna podawana jest jako ileś milimetrów ołowiu. Następnym krokiem, o którym mało kto wie jest możliwość przeliczenia wg. właściwej normy ekwiwalentu ołowiu dla danej ściany, drzwi, okna, które posiadamy w gabinecie i porównanie z tym co wyszło w projekcie. Posłużymy się przykładem – załóżmy, że w gabinecie mamy lub planujemy wykonać ścianę działową między gabinetami i będzie ona wykonana z łącznie czterech płyt kartonowo gipsowych na standardowym stelażu. Oznacza to, że wg, normy ekwiwalent ołowiu dla czterech płyt kartonowo gipsowych 0,3mm pB ( zależy od gęstości, przyjętej mocy aparatu, grubości płyty) a wg. projektu wymagana osłona na tej ścianie to 0,25mm ołowiu – oznacza to, że na tą ścianę nie potrzebujemy żadnego dodatkowego zabezpieczenia w postaci ołowiu, blachy czy specjalnych płyt.

Z jakich materiałów wykonać ściany do pracowni RTG?

Tak naprawdę z każdego materiału możesz wykonać ściany w pomieszczeniu RTG, wszystko zależy od rodzaju i mocy aparatu, jego ustawienia w pomieszczeniu, tego co znajduje się za ścianami i jakie przez to wyjdą obliczenia w projekcie osłon radiologicznych. Najpopularniejszymi materiałami są pełne cegły, płyty kartonowo gipsowe lub specjalne płyty kartonowo gipsowe dedykowane dla pracowni RTG np. Knauf Safeboard. Jeśli chcesz przygotować pomieszczenie do instalacji aparatu RTG, projektujesz nowy lokal lub budynek i chcesz dokładnie sprawdzić i wyliczyć jakich osłon potrzebujesz tak aby zoptymalizować zabezpieczenie ścian oraz nie przepłacić, możesz skorzystać z naszej usługi doradztwa i nadzoru technicznego nad przygotowaniem gabinetu do instalacji i uruchomienia sprzętu która przy zakupie wyposażenia jest zawarta w jego cenie – możemy policzyć dla Ciebie osłony, skonsultować je z wykonawcą, dopilnować ich wykonania a finalnie zainstalować i zalegalizować dla Ciebie aparaty RTG oraz pozostały sprzęt. Wejdź w link znajdujący się w opisie filmu i zobacz co jeszcze możemy zrobić aby pomóc Ci stworzyć gabinet Twoich marzeń.

Jakie wymagania ma pomieszczenie dla instalacji aparatu RTG?

Żeby legalnie zainstalować i zalegalizować aparat RTG potrzebujesz pomieszczenie co najmniej 8m2 na jedno źródło promieniowania – może być to aparat punktowy, pantomograf a nawet tomograf z cefalometrią, nie ma to znaczenia. Jeśli chcesz w pomieszczeniu mieć dwa źródła promieniowania np. aparat punktowy i tomograf cbct to potrzebujesz już 12 m2. Dodatkowo wysokość pomieszczenia to min. 250 cm oraz powinieneś zapewnić wentylację którą zapewni 1,5 krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Ponadto potrzebujesz wyznaczyć miejsce wykonywania ekspozycji przez operatora oraz zapewnić podgląd pacjenta w trakcie badania. To są główne założenia, które trzeba spełnić aby móc zainstalować aparat RTG. Często pada pytanie czy można zainstalować tomgoraf/pantomgoraf w pomieszczeniu z unitem – to zależy od lokalizacji warto aby lokalny inspektor ochrony radiologicznej skonsultował to z odpowiednim działem higieny radiacyjnej.

Podsumowanie

Podsumowując, projekt osłon radiologicznych w stomatologii jest niezwykle ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania badań rentgenowskich. Odpowiednio zaprojektowane osłony i pomieszczenie z aparatami RTG są kluczem do tego, aby korzystać z zalet promieniowania rentgenowskiego, minimalizując jednocześnie ryzyko narażenia na szkodliwe działanie promieniowania. Przygotowanie go odpowiednio wcześnie pozwoli zminimalizować koszty i ryzyko przedłużających się odbiorów i legalizacji aparatów. Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i personelowi medycznemu powinno być zawsze na pierwszym miejscu w każdym gabinecie stomatologicznym.

Jeśli chcesz zadbać o sprzęt w gabinecie stomatologicznym,

bądź wdrożyć się w użytkowanie sprzętu sprawdź co dla Ciebie przygotowałem!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz przeglądu technicznego sprzętu w Twoim gabinecie?

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu a razem dobierzemy działania, które sprostają twoim wymaganiom!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności