Jak sfinansować wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Na początku wyjaśnijmy sobie dwa pojęcia tak żebyśmy ich nie mylili. W rozmowach z klientami najczęściej słyszymy słowa takie jak finansowanie i dofinansowanie.
Więc finansowanie jest to sposób realizacji płatności za dany produkt lub usługę czyli w przypadku kiedy ktoś – najczęściej bank –  finansuje zakup urządzenia. Dofinansowanie z kolei to jak sama nazwa wskazuje – ktoś nam ten zakup dofinansowuje i tutaj najczęściej są to programy rządowe, lokalnych grup działania, dotacje unijne.

Zajmijmy się najpierw tematem finansowania. Zaliczamy do niego produkty bankowe takie jak leasing operacyjny, leasing finansowy lub pożyczka leasingowa.

Finansowanie

1.Leasing finansowy

Jest to sposób finansowania zakupu urządzenia, w którym właścicielem przez cały okres trwania umowy jest leasingodawca zatem jakiekolwiek remonty, przeróbki, zmiany muszą być poparte jego zgodą. Leasing finansowy daje nam możliwość rozłożenia finansowania na okres najczęściej od 6 do 60 miesięcy. W przypadku zakupu urządzenia w takiej formie jest on wykazywany w aktywach przedsiębiorstwa. Rata podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkowa staje się kosztem uzyskania przychodu za to kapitałowa służy do odpisu amortyzacji. Umowa leasingu kończy się przy ostatniej racie i po jej opłaceniu to leasingobiorca staje się właścicielem finansowanego urządzenia. Najważniejszą rzeczą i największym minusem tego typu finansowania w przypadku sprzętu medycznego jest to, że leasing jest traktowany jako usługa która objęta jest 23% stawką VAT, która w tym produkcie płatna jest z góry. Biorąc pod uwagę sprzęt medyczny ze stawką 8% to w takiej sytuacji jego cena wzrasta o 15% i pełną stawkę VAT musimy zapłacić po odbiorze towaru. Z tych względów jest to produkt bardzo rzadko wybierany do finansowania zakupu sprzętu medycznego.

2.leasing operacyjny.

W jego przypadku okres finansowania nie może być krótszy niż 40% czyli dla sprzętu medycznego objętego 20% amortyzacją będzie to dwa lata.
Przewagą leasingu operacyjnego nad finansowym jest to, że nie musimy płacić pełnego VAT z góry tylko mamy możliwość rozłożenia go i doliczania do rat. Dodatkowo VAT przyjmujemy taki sam jaki jest w produkcie, który finansujemy więc cena przedmiotu również się nie zmienia. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż leasing finansowy.

3.Pożyczka Leasingowa

Na jej temat opowiem najwięcej ze względu na to, że jest to najczęściej wybierany produkt do finansowania zakupów sprzętu przez stomatologów. Pierwszą przewagą jest bardzo prosta procedura uzyskania ponieważ jest to bardzo zbliżone do kredytu bankowego. Właścicielem finansowanego przedmiotu od początku jest kupujący. Większość banków ma również przygotowaną preferencyjną ofertę finansowania dla sektora medycznego dzięki czemu lekarze mogą otrzymać duże środki przy bardzo uproszczonej procedurze nawet bez wkładu własnego czyli na całą wartość zakupu. Rata przy takim finansowaniu również podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkową raty możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu pomniejszając tym samym podstawę do opodatkowania a część raty kapitałowej możemy użyć do odpisu amortyzacji. Przy takim produkcie ograniczamy znacząco formalności i czas uzyskania decyzji o przyznaniu pożyczki. Banki oferują przy tym długie czasy trwania umów. Możemy finansować w okresach od 6 do nawet 120 miesięcy. Jest to najczęściej wybierany produkt służący do finansowania zakupu wyposażenia gabinetów stomatologicznych.

Finansować zakupy możemy również poprzez niskooprocentowane kredyty lub pożyczki, które często pojawiają się w lokalnych samorządach czy jednostkach dysponujących krajowymi lub unijnymi środkami. Warto sprawdzać czy aktualnie w waszym regionie trwają jakieś nabory. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, napisz do nas jesteśmy w stanie to ustalić.

Podsumowując kwestie finansowania – najlepszym produktem i najczęściej wybieranym jest pożyczka leasingowa. Największą korzyść masz w momencie kiedy finansowanie otrzymujesz kompleksowo od dostawcy wyposażenia. Procedura jest wtedy jeszcze prostsza. My dla naszych klientów realizujemy w różnych bankach i zależnie od sytuacji i wartości dobieramy najlepsze rozwiązania.

Dofinansowanie

Dofinansowanie to tak jak wspomniałem wcześniej są to wszelkiego rodzaju programy krajowe lub unijne, które w jakiejś części pomniejszają nam wartość zakupu urządzenia. Może być to 25%, 50% a nawet zdarzały się dofinansowania rzędu 70%. Zależnie od tego jaki organ takim dofinansowaniem dysponuje to będzie różnił się sposób jego uzyskania. Proces ten jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż uzyskanie pożyczki czy leasingu. Często jest to obwarowane wymaganiami, które musi spełnić podmiot starający się o takie finansowanie. Dodatkowo nie w każdym przypadku może okazać się, że takie dofinansowanie będzie opłacalne. Często przygotowanie wniosku, obsługa dofinansowania, przeprowadzenie badań procesu może wiązać się z dużymi kosztami i finalnie nie być aż tak opłacalne jak może się wydawać. W takim przypadku zawsze warto korzystać z usługi firm czy agencji, które zajmują się przygotowaniem i obsługą takich wniosków.

Jeśli Chcesz Zadbać O Sprzęt W Gabinecie Stomatologicznym,

 
bądź wdrożyć się w użytkowanie sprzętu sprawdź co dla Ciebie przygotowałem!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?

Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności