Dlaczego przygotowanie instalacji w gabinecie jest kluczowe?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

W tym artykule opowiem Ci dlaczego przygotowanie instalacji do sprzętu w gabinecie stomatologicznym jest ważne i może mieć długofalowy wpływ na to jak Twoja placówka będzie funkcjonowała i rozwijała się w czasie. Bardzo często widziałem sytuacje, w których klienci zgłaszali się do nas na końcowym etapie tworzenia nowego gabinetu stomatologicznego, mając przygotowane instalacje do urządzeń na podstawie bliżej nie sprecyzowanych informacji. Okazywało się podczas wizji lokalnej, że podłączenia są nie kompletne, w złym miejscu lub nie zostały przygotowane według standardów lub wymagań producenta danego urządzenia.

Odpowiednie przygotowanie instalacji do sprzętu w gabinecie stomatologicznym jest kluczowe i powinno być w bardzo poważnie brane pod uwagę. Może wydawać się to oczywiste jednak nasze doświadczenie pokazuje, że nie każdy zwraca na to uwagę i przez to może powstać wiele błędów na etapie wykonawczym a błędy te mogą być bardzo kosztowne. Przedstawię 8 rzeczy,  na które odpowiednie zaplanowanie i wykonanie instalacji w gabinecie ma bezpośredni wpływ.

1.Odpowiednia instalacja urządzeń

Tylko właściwe przygotowanie podłączeń pozwoli nam odpowiednio i zgodnie z wymogami producenta zainstalować i uruchomić urządzenia wykorzystując wszystkie funkcje i możliwości. Przecież instalując tomograf CBCT, który charakteryzuje szybkie przesyłanie danych między komputerem a urządzeniem na sieci, która ma niską przepustowość i słabe przesyłanie danych nie wykorzystamy w pełni jego potencjału. Podobnie z unitem stomatologicznym – kupując unit z możliwością zdalnej diagnostyki, monitorem i kamerą a nie mając w podłodze przygotowanych przepustów na przewody multimedialne nie będziemy w stanie z tych funkcji skorzystać. Pamiętaj o tym!

2. szybkie i sprawne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w przypadku aparatów RTG

Jeśli już na etapie projektu architektonicznego wykonamy projekt osłon radiologicznych i odpowiednio zaplanujemy wszystkie osłony to uzyskanie pozwolenia na użytkowanie aparatów będzie bardzo sprawne i będziesz w stanie maksymalnie skrócić czas od momentu uruchomienia gabinetu do legalizacji aparatu. Dzięki temu urządzenie szybciej zacznie na siebie pracować. Dodatkowo przygotowanie ochrony radiologicznej odpowiednio wcześnie pozwoli zaplanować materiały z których zostaną wykonane ściany tak aby nie wymagały dodatkowych zabezpieczeń dzięki temu zaoszczędzisz środki finansowe i uzyskasz estetyczny wygląd pracowni.

3.Przedłużenie żywotności sprzętu

Odpowiednio zaplanowane przyłącza, instalacja ssąca, powietrzna i sterylizacja pozwoli przedłużyć żywotność sprzętu z tego względu, że urządzenia nie będą pracowały przez siłę ze zbyt dużym obciążeniem ze względu np. na wadliwie wykonaną instalacje ssąca. Ma to bezpośredni wpływ na to że w skali kilku lat przedłuży to żywotność urządzeń.

4.Mniejsze koszty serwisu

Przedłużenie żywotności urządzeń sprowadza się do tego ze zmniejszą się również koszty serwisu ze względu na mniejszą ilość awarii, która mogła być spowodowana niewłaściwym przygotowaniem miejsca instalacji jak na przykład grzejąca się pompa i kompresor ze względu na złe zaplanowanie wymiany powietrza w ciasnym pomieszczeniu technicznym.

5.Mniejsze koszty eksploatacji urządzeń

Jeśli przedłużymy żywotność i ograniczymy koszty serwisu to zarazem ograniczymy koszty eksploatacji urządzeń. Szczelna i dobrze zaplanowana instalacja powietrzna to krótszy czas pracy kompresora i znowu w skali kilku lat daje nam to ogromne oszczędności zużycia urządzenia i kosztów eksploatacji jak na przykład zużycia energii.

6.Sprawniejsze uruchomienie nowej placówki

Odpowiednio przygotowana instalacja i ochrona radiologiczna pozwoli Ci szybciej i sprawniej uruchomić placówkę i nie będziesz miał żadnych przestojów spowodowanych przeróbkami instalacji w końcowych etapach, wyobraź sobie kłucie ścian i podłóg kiedy już są zainstalowane meble bo brakuje przewodu sterującego od unitu do pompy ssącej, scenariusz wydaje się mało realny ale nie takie rzeczy już widziałem.

7.Przygotowanie na rozwój

Planując instalację już na etapie projektu i znając przy tym koncepcje wyposażenia jesteśmy w stanie ustalić jak gabinet będzie rozwijał się w czasie i jakie dodatkowe urządzenia mogą być w gabinecie dodatkowo zainstalowane w przyszłości. Wtedy już pod nie planujemy przyłącza, wzmocnienia lub pozwolenia tak aby w każde chwili bez większych zmian móc takie urządzenie dołożyć.

8.Zgodność z wymogami producenta a gwarancja

W trudnych przypadkach serwisowych, powtarzających się usterkach i awariach urządzeń fakt czy urządzenie jest zainstalowane i podłączone zgodnie z wymogami producenta może być weryfikowane. Przez niewłaściwe wykonanie instalacji i podłączenie urządzenia możesz w takich skrajnych przypadkach dostać odmowę rozpatrzenia gwarancji na daną usterkę. Zwróć na to uwagę. Mogą to być ogromne koszty.

 

Podsumowanie

Podsumowując, właściwe przygotowanie instalacji do urządzeń w gabinecie stomatologicznym i zastosowanie się do zaleceń producenta ma kluczowe znaczenie dla właściwej pracy urządzeń, prostej i sprawnej legalizacji oraz optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem gabinetu. Mniejsze koszty stałe to większy zysk dla Ciebie jako właściciela. Nic bardziej nie cieszy przedsiębiorcy niż fakt, że tak prostymi krokami można zwiększyć zysk w gabinecie.

Skorzystaj Z Naszej Wiedzy!

Stworzyliśmy szkolenie, dzięki któremu poznasz cały proces tworzenia nowoczesnej placówki stomatologicznej od A do Z!

Stwórz gabinet swoich marzeń!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?

Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności