Instalacja tomografu CBCT w nowym gabinecie stomatologicznym

Odpowiednie przygotowanie

Od zawsze powtarzam i uświadamiam za każdym razem w tym temacie, odpowiednie przygotowanie podłączeń do urządzeń to więcej niż połowa sukcesu na każdej płaszczyźnie. W tym wpisie znajdziecie kilka informacji odnośnie przygotowania pomieszczenia do instalaacji tomografu CBCT. Omówię to na przykładzie ostatniej instalacji Tomografu Dentsply Sirona Orthophos S 3D CEPH w nowo powstającej klinice stomatologicznej.

 
 

Pomieszczenie przed i po Instalacji

Właściwe przygotowanie miejsca do instalacji sprzętu

Do instalacji i uruchomienia tomografu CBCT czy też innego apratu RTG potrzebujemy spełnić szereg wymagań które dzielimy na dwie grupy – ustawowe czyli związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie apratu RTG oraz techniczne czyli przygotowanie mediów, zasilania,komunikacji,ekspozycji itp.

W tym wpisie skupimy się na przygotowaniu technicznym.Informacje tutaj zawarte będą odpowiadały dla większości urządzeń dostępnych na rynku, jednak weź pod uwagę że każdy producent określa własne wymagania instalacyjne i należy się ich trzymać.

W przypadku instalacji którą wykonaliśmy w tej klinice od początku dostarczyliśmy inwestorom szczegółowo rozpisane wymagania instalacyjne na podstawie których zostało przygotowane pomieszczenie.

W tym przypadku do tomografu przygotowane zostało:

1.Podłączenie zasilania na oddzielnym obwodzie z dedykowanym zabezpieczeniem
2.Przewód sterujący do ekspozytora który znajduje się w pomieszczeniu, osobę wykonującą będzie chronić ściana wewnątrz pomieszczenia przygotowana odpowiednio na podstawie obliczeń Projektu Osłon Radiologicznych
3.Bezpośrednie połaczenie LAN od tomografu do komputera rekonstrukcyjnego – zapewni to stabilniejsze działanie niż w przypadku podłączenia do ogólnej sieci LAN

Dodatkowo pomieszczenie na etapie projektu zostało już odpowiednio przygotowane do uruchomienia aparatu RTG, zostało ono tak zaprojektowane aby nie musieć stosować dodakotwych osłon przed promieniowaniem.

W pomieszczeniu z Tomografem CBCT znajduje się również komputer służący do obsługi i rekonstrukcji badań.

Jakie są zalety odpowiedniego przygotowania pomieszczenia?
-estetyczny montaż urządzenia
-stabilność działania
-brak dodatkowych parawanów i osłon
-ergonomia pracy lekarza i pacjenta

Chcesz sprawdzić techinczne możliwości instalaacji tomografu CBCT w Twojej praktyce? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Autor wpisu

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania. Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Skorzystaj z darmowej konsultacji

Kliknij w przycisk i zadaj nam dowolne pytanie

Sprawdź również

close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności