Ile kosztuje wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds.sprzętu stomatologicznego

Co składa się na wyposażenie  gabinetu stomatologicznego?

Aby uruchomić gabinet stomatologiczny, potrzebne jest wyposażenie w niezbędny sprzęt, który zapewni odpowiednią jakość i zakres świadczonych usług. Oto lista wyposażenia podzielona na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to urządzenia, które są konieczne do otwarcia gabinetu stomatologicznego, kategoria druga to urządzenia, w które warto wyposażyć gabinet stomatologiczny zależnie od potrzeb i specyfiki pracy

 

Otwierając nowy gabinet trzeba zadbać o dobrą jakość wyposażenia tak aby zapewnić ciągłość pracy urządzeń i zapewnić komfort pacjentom. Przyjmiemy, że wyposażamy gabinet trzystanowiskowy z oddzielną pracownią rentgenowską, sterylizacją i pomieszczeniem technicznym.

Wyposażenie podstawowe

  1. Unit stomatologiczny – pierwszym i najważniejszym składowym elementem wyposażenia gabinetu jest unit stomatologiczny. To serce pracy gabinetu stomatologicznego. Bez niego nie będziemy w stanie przyjąć pacjenta. Koszt zakupu jednego unitu stomatologicznego zależnie od producenta, konfiguracji, długości gwarancji i możliwości rozbudowy będzie zaczynał rynkowo od ok 40 000 pln. Myślę, że jak dobrze poszukamy i skonfigurujemy jeden z najwyższych modeli to możemy dojść nawet do 250 000 – 300 000 pln za jeden unit. I teraz pytanie po co komuś taki drogi unit? To jest podobnie jak z samochodami – można jeździć dobrze doposażoną Skodą i mieć komfort z jazdy przez wiele lat a ktoś inny będzie potrzebował najnowszej S klasy lub nawet Bentleya. Oczywiście wszystko zależy od możliwości finansowych i upodobań. Ale wracając do zakupu unitu – my przyjmujemy unit średniej klasy, skonfigurowany dosyć uniwersalnie tak aby zachować dobry stosunek cena-jakość i przyjmujemy kwotę 89 000 pln za jedną sztukę z kompletem końcówek. Trzy unity do naszego gabinetu dają nam sumę 225 000 pln.
  2. Kompresor powietrza i pompa ssąca – do tego aby unity mogły pracować potrzebne będą dodatkowe urządzenia czyli będzie to pompa ssąca i kompresor. Pompa ssąca ma zapewnić odpowiednią moc ssania w ssaku i ślinociągu a kompresor sprężone powietrze o odpowiednim ciśnieniu. Musimy pamiętać, że zarówno pompa jak i kompresor powinny być urządzeniami medycznymi przeznaczonymi do pracy w środowisku medycznym. Na rynku dostępne są różne pompy i kompresory które zależnie od tego jaką posiadają moc są dedykowane do obsługi konkretnej liczby stanowisk. Do naszej kalkulacji przyjmiemy urządzenia, które będą w stanie obsłużyć 2 pracujące stanowiska pracy w pełnym obciążeniu a podłączone zostaną do nich trzy. Zakładamy, że nie będzie sytuacji. w której trzy stanowiska pracują jednocześnie wykorzystując pełną moc ssania i sprężone powietrze. Koszt takiej pompy ssącej to 13 900 pln a kompresora 16 500 pln. Zatem łączny koszt zaplecza technicznego to 30 400 pln.
  3. Autoklaw – kolejnym składowym wyposażenia jest autoklaw, w naszym przypadku bierzemy pod uwagę większy autoklaw, który będzie podłączony do systemu odwróconej osmozy, który zapewni ciągłą podaż wody do autoklawu. Autoklaw będzie również podłączony do kanalizacji przez co będzie bezobsługowy – koszt takiego zestawu to około 21 900 pln.
  4. Pracownia rentgenowska – następnie musimy wyposażyć naszą pracownię rentgenowską, możemy zależnie od możliwości finansowych wyposażyć ją pantomograf, który możemy kupić już od 79 000 pln lub od razu w tomograf CBCT lecz w tym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 250 000 pln w zwyż zależnie od konfiguracji. Do naszej kalkulacji przyjmujemy średnią opcje czyli Pantomograf, który będzie dawał nam możliwość rozbudowy w dowolnym momencie o moduł CBCT i dzięki temu finalnie będziemy mieli tomograf. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala nam podzielić koszt zakupu drogiego urządzenia na etapy a nie tracimy przy tym żadnej funkcjonalności. Koszt zakupu takiego pantomgorafu to ok 129 000 pln.
  5. Radiografia cyfrowa – dwa stanowiska w naszym gabinecie wyposażamy w zestawy do obrazowania wewnątrzustnego które zainstalowane będą przy unitach, w skład zestawu wchodzi lampa rentgenowska i czujnik do radiografii. Diagnostyka wewnątrzustna do aktualnie standard w nowoczesnych gabinetach więc nie warto na tym oszczędzać. Koszt jednego zestawu to 29 900 pln co przy dwóch zestawach daje nam sumę – 59 800 pln.

Wyposażenie dodatkowe

  1. Skaner wewnątrzustny

    który pozwoli nam wdrożyć cyfrowe procedury w naszym gabinecie, usprawnić i skrócić proces leczenia protetycznego u pacjentów. Koszt skanera, który wybraliśmy to aktualnie 119 000 pln.

  2. Mikroskop – który pozwoli przeprowadzać dokładniejsze leczenie endodontyczne. Koszt mikroskopu który wybraliśmy to 69 900 PLN.

Oczywiście znając zakres usług, które chcemy wykonywać możemy wykorzystać urządzenia dodatkowe czyli takie, które mogą pomóc nam usprawnić procesy leczenia i wyróżnić się od konkurencji na lokalnym rynku. Są to wszelkiego rodzaju skanery wewnątrzustne, mikroskopy, piaskarki, endometry i tego typu rzeczy.

Podsumowanie

Koszt całkowitego wyposażenia gabinetu w sprzęt w konfiguracji którą wybraliśmy to 697 000 pln.

Pamiętaj, że wyposażenie gabinetu możesz sfinansować za pomocą pożyczki lub leasingu i jest to najczęściej wybierana forma finansowania zakupów wyposażenia. Gabinet można wyposażyć również w tańsze urządzenia i wartość pełnego wyposażenia może być niższa. Najważniejsze jest dobrze dopasować konfiguracje i funkcjonalności do potrzeb i wymagań placówki. 

Sprawdź nasze bezpłatne treści edukacyjne dzięki którym dużo łatwiej przejdziesz ten długi i skomplikowany proces i stworzysz gabinet swoich marzeń!

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny?

Ile kosztuje wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

Wymagania instalacyjne sprzętu w gabinecie stomatologicznym.

Tomograf CBCT w gabinecie stomatologicznym – czy warto?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tomografu CBCT do gabinetu

Czym jest Projekt Osłon Stałych i do czego go potrzebujesz?

Otwierasz gabinet stomatologiczny?
Szukasz kompleksowego wyposażenia twojego gabinetu?

Jesteś w trakcie budowy,remontu lub rewitalizacji gabinetu, szukasz wsparcia technicznego i kompleksowego wyposażenia w sprzęt z atrakcyjnym finansowaniem?

Skontaktuj się z nami.

Wypełnij formularz

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
You need to agree with the terms to proceed

Autor wpisu

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania. Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj Newsletter I Bądź Na Bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności