Wyposażenie gabinetu w sprzęt – nowy czy używany?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Wizualizacja Dna Architekci

W tym artykule opowiem Ci czy tworząc nowy lub wyposażając istniejący gabinet powinieneś brać pod uwagę używany sprzęt oraz porównam jakie wady a jakie zalety posiada sprzęt, który mamy możliwość kupić z rynku wtórnego.

Trzymając się pewnych zasad
przy wyborze używanego sprzętu możemy zminimalizować ryzyko które się z tym wiąże a ponadto używany sprzęt w niektórych przypadkach może bardzo pomóc rozwinąć praktykę.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego od zera w nowy sprzęt jest bardzo kosztowne, często nowe praktyki nie mają możliwości i zdolności aby taki zakup sfinansować leasingiem lub pożyczką z tego względu uruchomienie gabinetu na używanych urządzeniach może być tutaj dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać że zakup używanego sprzętu do gabinetu ma swoje wady i zalety, podobnie jak w przypadku zakupu używanego sprzętu w innych branżach. Chciałbym zwróci uwagę na  zalety i  wady czy też ryzyka które wiążą się z zakupem używanego sprzętu do gabinetu.

Zalety kupna używanego sprzętu:

 1. Koszty / Niższe ceny: Używany sprzęt zazwyczaj kosztuje mniej niż nowy, co może pomóc w znacznym obniżeniu kosztów inwestycji. Tym samym zmniejsza się próg wejścia i otwarcie własnego gabinetu szczególnie dla młodych lekarzy którzy swoją przygodę z pracą w zawodzie chcą rozpocząć od własnej praktyki. Często te koszty mogą stanowić jedynie 30-40% kosztów nowych urządzeń.
 2. Szybki dostęp: Rynek używanego sprzętu w branży stomatologicznej jest dosyć rozwinięty i jest bardzo dużo ogłoszeń. Są również firmy, które specjalizują się w handlu używanym sprzętem dzięki temu jest on bardzo szybko dostępny i jeśli tylko znajdziemy właściwy model to możemy na drugi dzień mieć go w gabinecie.
 3. Elastyczność budżetowa: Nawiązując do tematu niższych kosztów dobrze wybrany używany sprzęt może nam bardzo zoptymalizować koszt wyposażenia i zależnie od tego czego potrzebujemy w gabinecie bardziej to na to możemy skierować więcej środków i kupić coś młodszego w lepszym stanie technicznym a to co jest nam potrzebne mniej lub czego stan nie wpłynie bezpośrednio na komfort naszej pracy możemy kupić tańsze w nieco gorszej kondycji.
 4. Szybszy rozwój placówki: Dzięki możliwości zakupu urządzenia używanego znacznie taniej, jest szansa, że kupimy go do gabinetu szybciej niż sprzęt nowy o tej samej funkcji, dzięki temu szybciej wdrożymy pewne procedury czy procesy w gabinecie co bezpośrednio
  przełoży się na rozwój gabinetu w przyszłości.

Wady zakupu używanego sprzętu:

 1. Stan techniczny: Nigdy nie mamy 100% pewności co do stanu danego urządzenia, oczywiście wszystko zależy czy odkupujemy sprzęt bezpośrednio od innego użytkownika czy przez zaufanego serwisanta, który jest w stanie nam to urządzenie sprawdzić. Zawsze
  trzeba sprawdzać dokładnie urządzenie, dowiedzieć się jaki jest prawdziwy powód sprzedaży oraz sprawdzać dokumentacje techniczne, raporty serwisowe i paszporty.
 2. Brak gwarancji: W przeciwieństwie do nowego sprzętu, używane urządzenia mogą nie mieć gwarancji producenta, co zwiększa ryzyko ewentualnych napraw. Zależnie od rodzaju urządzenia te koszty mogą być większe lub mniejsze, w przypadku pantomografów
  lub tomografów koszty napraw mogą być wyższe niż zakup całego urządzenia. W przypadku braku gwarancji warto zabezpieczyć się dodatkowym ubezpieczeniem. Koszt polisy będzie zawsze kilkukrotnie mniejszy niż naprawa sprzętu.
 3. Dostęp do części zamiennych: W Przypadku starszych modeli sprzętu może być trudno znaleźć odpowiednie części zamienne, co może prowadzić do problemów w przypadku konieczności naprawy. Tutaj jeśli mówimy o starszych urządzeniach, starszych niż około 10 lat. Mimo, że urządzenie może być dalej dostępne w sprzedaży to po drodze mogło mieć aktualizacje sprzętową na dany element, który może być ciężko lub prawie wcale nie dostępny. A jeśli będzie, to znowu koszty będą wysokie.
 4. Brak najnowszych technologii: Używane urządzenia mogą nie oferować najnowszych technologii, co może być ważne dla lekarzy dążących do utrzymania najwyższego standardu opieki. Zależnie od tego jakie urządzenie będziemy brali pod uwagę, inne straty technologiczne poniesiemy w autoklawie a inne w tomografie CBCT. Warto kupując drogi używany sprzęt porównać funkcje nowych i starych. W przypadku niektórych producentów nie zaszły żadne znaczące zmiany przez ostatnie 10 lat. A czasami zdarza się, że nawet po dwóch latach możemy już odczuć różnicę.
 5. Ograniczona personalizacja: Używanych urządzeń nie możemy konfigurować pod własne wymagania. Bardzo tyczy się to unitów stomatologicznych ale innych urządzeń w gabinecie w mniejszym lub większym stopniu również. Oznacza to że decydując się na używane urządzenie możemy znaleźć się w sytuacji gdzie sprzęt nie będzie w 100% odpowiadał naszym potrzebom i praca na nim nie będzie w pełni efektywna tak jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku nowych indywidualnie dobranych urządzeń.

Podsumowanie

Podsumowując, zakup używanego sprzętu stomatologicznego może być atrakcyjną opcją z ekonomicznego punktu widzenia, ale wymaga ostrożności w sprawdzaniu stanu technicznego i wyboru modelu. Również trzeba pamiętać o tym, że decydując się na używane urządzenia kupując je od innego użytkownika musimy znaleźć odpowiedniego technika, który zajmie się transportem, instalacją, uruchomieniem i czasami legalizacją urządzenia. Dobrym wyborem jest kupować sprzęt od firm specjalizujących się w tego typu transakcjach. Mamy wtedy pewność że sprzęt jest sprawdzony, sprawny i zostanie zainstalowany we właściwy sposób.

Jeśli Chcesz Zadbać O Sprzęt W Gabinecie Stomatologicznym,

 
bądź wdrożyć się w użytkowanie sprzętu sprawdź co dla Ciebie przygotowałem!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?

Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności