Przeglądy techniczne sprzętu w gabinecie stomatologicznym.

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

W tym materiale opowiem Ci dlaczego powinieneś zwrócić szczególną uwagę na przeglądy techniczne sprzętu który posiadasz w gabinecie. Regularne wykonywanie przeglądów jest istotne jeśli chcesz aby Twój gabinet pracował bez przestojów i wysokich kosztów związanych z serwisem sprzętu.

Co to jest przegląd techniczny i na czym polega?

Przegląd techniczny jest to zespół czynności wykonywanych w konkretnym interwale czasu czyli np. co rok. Czynności te mają na celu
zweryfikować czy urządzenie działa w odpowiednim środowisku, czy jest sprawne technicznie, czy nie ma ukrytych wad oraz czy jest używane zgodnie z jego przeznaczeniem. Przeglądy techniczne sprzętu w gabinetach w Polsce to niestety wielki problem i w wielu przypadkach są bardzo krótko mówiąc zaniedbane. Pamiętajmy że sprzęty w gabinecie to urządzenia które są wykorzystywane do procedur medycznych. Przynajmniej raz do roku powinien ktoś je sprawdzić! Nie przedłużając zapraszam do części merytorycznej.

Wykonywanie regularnych przeglądów technicznych sprzętu w gabinecie stomatologicznym ma kilka istotnych korzyści oto sześć z nich w punktach!

  1. Bezpieczeństwo i komfort pacjentów i personelu: Regularne przeglądy pozwalają identyfikować ewentualne usterki lub problemy w sprzęcie, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Regularnie sprawdzenie poprawności działania urządzenia poza procedurami wymaganymi przez ustawy lub normy potrafi zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom podczas pracy. Nawet jeśli urządzenie będzie z jakiegoś powodu wydawało głośny dźwięk podczas pracy może to wpływać na komfort pacjenta.
  2. Zgodność z przepisami i normami: Urządzenia, które posiadasz w gabinecie i które mają bezpośredni kontakt z pacjentem powinny mieć założony paszport techniczny, który powinien dostarczyć dostawca urządzenia. W paszporcie zawierają się informacje o tym kto urządzenie instalował, kto je uruchomił oraz kiedy to było. W paszporcie zapisuje się również wszystkie istotne naprawy lub wymiany części oraz właśnie wykonane przeglądy techniczne. Paszport techniczny jest dowodem na to, że urządzenie jest utrzymywane w dobrym stanie technicznym a jego sprawne działanie jest potwierdzone przez wykwalifikowany serwis sprzętu. Podczas kontroli radiologicznych lub sanitarnych może być wymagane pokazanie paszportu który potwierdzi regularność przeglądów.
  3. Dłuższa żywotność sprzętu: Regularne konserwacje i przeglądy pomagają w identyfikacji drobnych usterek i problemów które mogą zwiastować poważniejsze awarie. Dzięki temu można szybko podjąć działania w kierunku naprawy tych małych usterek tak aby nie doprowadziły do większych problemów. Dodatkowo każdy producent sprzętu ma przewidziane dla urządzeń specjalne procedury które powinno się wykonać podczas okresowych przeglądów a mogą być one różne zależnie od tego jakiego urządzenia to dotyczy i po jakim czasie. A autoklawie mogą być to wymiany uszczelek drzwi, w kompresorze filtrów a w unicie membran czy uszczelek. Producent określa, że te elementy po danym czasie wymagają wymiany żeby nie powodowały większych problemów w przyszłości.
  4. Zminimalizowanie przestojów: Regularne przeglądy techniczne pozwalają unikać awarii i przestojów w pracy gabinetu. Dobrze wiesz, że każdy przestój całego stanowiska pracy lub jego części to ogromne straty finansowe, o wiele większe niż koszt wykonania przeglądu
    technicznego raz w roku. Przedłużenie żywotności sprzętu oraz zminimalizowanie ilości przestojów ogranicza te straty i pozwoli zaoszczędzić Ci bardzo dużo środków finansowych. Dlatego między innymi warto wykonywać przeglądy techniczne regularnie oraz odpowiednio dbać o sprzęt co przy okazji nadmienię, że zawarłem w kompletnym szkoleniu pt. „Jak zadbać o sprzęt w gabinecie stomatologicznym” link do szkolenia znajdziesz w opisie filmu.
  5. Zachowanie wysokiej jakości usług: Działający sprzęt o wysokiej jakości jest kluczowy dla świadczenia profesjonalnych usług na wysokim poziomie. Przeglądy pozwalają utrzymać standardy i zapewnić pacjentom pełne zaufanie do gabinetu. Pacjent siedząc na fotelu, który nie hałasuje, nie zawiesza się, nie widzi co chwile lekarza który irytuje się z powodu nie działających funkcji czy innych problemów chętniej będzie do gabinetu wracał i gabinet polecał. Wpływa to na całokształt marki którą budujesz przez lata ciężkiej pracy. Warto o to zadbać.
  6. Oszczędność kosztów: Regularne przeglądy pozwalają na wcześniejsze wykrywanie usterek, co zazwyczaj jest tańsze w naprawie niż naprawa poważnej awarii. Uniknięcie długotrwałych przestojów wpływa także pozytywnie na efektywność finansową gabinetu. Oszczędność finansowa to tak naprawdę najważniejszy punkt ze względu na to, że na początku koszt przeglądów technicznych może bardzo przerażać zależnie od rodzaju posiadanych urządzeń w gabinecie. Jednak należy pamiętać że często jeden dzień przestoju działania stanowiska pracy lub pracowni RTG może wygenerować kilkukrotnie większe straty niż koszt przeglądów. Kalkuluj również koszt alternatywny który powstaje w czasie ze względu na np. niezadowolonych pacjentów którzy po jednej odwołanej wizycie już nie wrócą.

Podsumowanie

W związku z powyższymi korzyściami, wartość przeglądów technicznych sprzętu w gabinecie stomatologicznym jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa, efektywności pracy oraz utrzymania wysokiej jakości świadczonych usług. Jeśli chcesz świadomie dbać o swój gabinet i markę, którą tworzysz to przeglądy powinny być swego rodzaju corocznym rytuałem.

Jeśli Chcesz Zadbać O Sprzęt W Gabinecie Stomatologicznym,

 
bądź wdrożyć się w użytkowanie sprzętu sprawdź co dla Ciebie przygotowałem!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz przeglądu technicznego sprzętu w Twoim gabinecie??

Skorzystaj z dowolnej formy kontaktu!

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności