W tym artykule opowiem Ci kiedy i jak powinieneś rozpocząć proces zakupu wyposażenia Tworząc nowy gabinet stomatologiczny. Zauważyłem w ostatnich latach, że często lekarze czy też inwestorzy otwierający gabinet temat zakupu sprzętu zostawiali na sam koniec. Jest to złe rozwiązanie, które może generować niepotrzebne koszty i problemy i o tym właśnie opowiem w tym artykule.
Więc jak to powinno wyglądać?
Więc jak to powinno wyglądać i dlaczego zostawienie sprzętu na sam koniec jest złym pomysłem? Głównie z powodu dwóch rzeczy – pierwsza kwestia to kalkulacja kosztów wyposażenia, która może być pomocna na wczesnym etapie planowania inwestycji a druga to odpowiednie przygotowanie instalacji. Zarówno jedna jak i druga nie zaopiekowana na początku procesu otwarcia praktyki może przysporzyć nam dużo problemów i mieć wpływ na dalsze losy naszego biznesu.
W skrócie cały proces otwarcia placówki, który już analizowałem w poprzednich artykułach wygląda następująco – zakup działki i budowa lub zakup lokalu, współpraca z biurem projektowym, budowa koncepcji placówki, wykonanie projektów i załatwienie odpowiednich pozwoleń i spraw urzędowych, następnie etap wykonawczy, meble, instalacja sprzętu, szkolenia i uruchomienie placówki.
I teraz jak w tym procesie umiejscowić rozpoczęcie rozmów związanych z wyposażeniem gabinetu – uwaga najlepiej jak najwcześniej.
Dlaczego miałbyś rozmawiać o wyposażeniu gabinetu jeśli budowa lub remont nawet nie ruszyła? Dlatego, że jeśli na początkowym etapie będziesz wiedział ile gabinetów planujesz uruchomić w zakresie Twojej praktyki to wtedy my jako dostawca pomożemy Ci odpowiednio dobrać wyposażenie, zbudować jego koncepcje z konfiguracją i wyceną. Oczywiście wycena przygotowana w momencie projektowania placówki a finalna będzie się różnić zależnie od tego jak duży odstęp czasu będzie między tymi etapami. Jednak i tak ta wycena posłuży Ci jako punkt odniesienia do zaplanowania całej inwestycji. Będziesz dzięki temu znał cały kosztorys i mógł podjąć decyzje, które mogą wpłynąć na koncepcje wizualną, meble, czy standard wykończenia placówki.
Mając przygotowaną taką specyfikację odpowiednio wcześnie dostawca sprzętu może przekazać do architektów wszystkie wytyczne do instalacji urządzeń, to jakie mają przygotować przyłącza i instalacje do unitów, systemów ssących, systemów sprężonego powietrza, autoklawów, czy urządzeń radiologicznych. W przypadku urządzeń radiologicznych również na tym etapie warto przygotować projekty osłon radiologicznych i dzięki temu odpowiednio zaprojektować pomieszczenie na tomograf lub pantomograf czy też aparaty punktowe przy unitach.
Odpowiednie przygotowanie instalacji i ochrony radiologicznej uchroni Cię przed niespodziewanymi kosztami i przedłużaniem się czasu uruchomienia i legalizacji aparatów RTG oraz zmniejszy częstotliwość awarii i przestojów z tym związanych. Więcej o tym dlaczego ważne jest odpowiednie przygotowanie wszystkich instalacji do sprzętu również znajdziesz w jednym z artykułów na Naszym blogu.
Dużą zaletą tego rozwiązania jest również to że zwyczajnie na wczesnym etapie tworzenia gabinetu masz więcej czasu na to żeby porównać różne rozwiązania sprzętowe i dobrać konfiguracje idealnie pod Twoje potrzeby, czasami nawet jeśli odpowiednio wcześnie zamówisz wyposażenie to będziesz w stanie na tym zaoszczędzić.
Jeśli rozpocząłeś już proces tworzenia własnej placówki stomatologicznej a nie podjąłeś jeszcze tematu wyposażenia to polecam, zrób to jak najszybciej.
Wiesz już kiedy powinieneś rozpocząć rozmawiać i budować koncepcje wyposażenia Twojego gabinetu więc teraz ułożę ten proces w całość i podpowiem Ci jak on powinien wyglądać nawiązując również do etapów, które musisz przejść otwierając swój gabinet.
Podczas procesu projektowego
Proces zgodnie z tym co powiedziałem na początku filmu zacznij już na etapie projektu i planowania, zaczynając od projektowania gabinetu powinno się rozpocząć rozmowy z dostawcą o wyposażeniu, dzięki konsultacji architekta ze doradcą od wyposażenia będziesz w stanie dokładniej zaplanować układ przestrzeni w gabinetach bazując na aktualnych trendach i innowacjach technologicznych.
Określenie potrzeb
Kolejnym krokiem powinno być określenie potrzeb – doradca pomoże Ci zidentyfikować rodzaj sprzętu, który będzie niezbędny w twoim gabinecie, uwzględniając technologie, które chcesz zaimplementować. To pomoże w stworzeniu koncepcji wyposażenia, która będzie niezbędna do uruchomienia gabinetu i zaspokojenia Twoich wymagań. Na tym etapie można również zaplanować rozwój placówki i zbudowanie koncepcji wyposażenia dodatkowego które będzie ten rozwój umożliwiać. Dzięki temu zaplanujesz inwestycje w czasie.
Określenie budżetu
Kolejnym etapem jest budżet. Odpowiednie zbudowanie koncepcji wyposażenia pozwoli Ci określić kosztorys i porównać go do budżetu, który posiadasz na zakup sprzętu. To pomoże w dostosowaniu zakupów do dostępnych środków finansowych i uniknięciu opóźnień z powodu braku funduszy. Tutaj można również przekalkulować i rozważyć różne warianty finansowania zakupu.
Prezentacje sprzętu
Jeśli nie zrobiłeś tego, w którymś z poprzednich kroków to w miarę możliwości obejrzyj urządzenia na żywo, my najczęściej prezentujemy urządzenia w pierwszych początkowych rozmowach tak żeby nawet te pierwsze konfiguracje i kalkulacje były jak najdokładniejsze.
Terminy i czas realizacji
Sprawdź również terminy dostaw, razem z kalkulacjami i koncepcją ustal terminy realizacji zamówień, czas instalacji oraz to jak wygląda proces zakupu i zamówienia. Z jakim wyprzedzeniem możesz zamówić wyposażenie i na jakich warunkach.
Znając terminy dostaw i warunki zamówienia, zastanów się w jakim wyprzedzeniem powinieneś zamówić sprzęt, nam zdarza się, że klienci zamawiają sprzęt nawet rok przed jego uruchomieniem i instalacją. Zapewnia to utrzymanie ceny lub konkretnej promocji która w danym czasie się pojawia i pozwala na lepszą koordynację całego procesu.
Podsumowanie
Podsumowując rozpocznij proces zamawiania sprzętu do nowego gabinetu stomatologicznego możliwie wcześnie aby mieć pewność, że wszystko będzie przygotowane zgodnie z wytycznymi i zarazem gotowe na czas, dzięki temu cały proces tworzenia i otwarcie gabinetu przebiegnie bez problemów. Dzieki za obejrzenie materiału do końca mam nadzieje, że film pomoże Ci odpowiednio zaplanować wyposażenie Twojego nowego gabientu.
Skorzystaj Z Naszej Wiedzy!
Stworzyliśmy szkolenie, dzięki któremu poznasz cały proces tworzenia nowoczesnej placówki stomatologicznej od A do Z!
Stwórz gabinet swoich marzeń!
Sprawdź pozostałe artykuły
Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?
Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.
Łukasz Kupian
Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.
Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.
Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!
Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.