Jak zoptymalizować koszt wyposażenia gabinetu stomatologicznego?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

Co ja rozumiem przez optymalizacje kosztu wyposażenia – to żeby nie przepłacić i zrobić to z głową.

W tym artykule wymienię co wchodzi w skład wyposażenia gabinetu i podpowiem na co zwrócić uwagę tak aby nie przepłacić za coś co nie wniesie żadnej wartości do codziennej pracy i nie zwiększy zwrotu z inwestycji.

1.Koszty unitu stomatologicznego

Pierwszym urządzeniem, które musimy zakupić do gabinetu jest unit stomatologiczny, teraz wskaże kilka punktów na które trzeba zwrócić uwagę aby nie przepłacić jak również nie ponieść kosztów alternatywnych w przyszłości. Wyjaśnię jeszcze o co chodzi z kosztem alternatywnym – jest to koszt, którego nie widać na pierwszy rzut oka, sytuacja, w której dany produkt lub usługa wydaje się tańsza jednak w czasie może być droższa lub nawet generować straty. Jako przykład – tani unit może mieć krótką gwarancję i być awaryjny, może generować przestoje, może wydłużać lub utrudniać procesy, które są mniej rentowne ze względu na dłuższy lub nieregularny czas ich wykonywania. Przykładów może być mnóstwo. Przejdźmy zatem do unitu. Podczas zakupu unitu staraj się to zrobić z większym wyprzedzeniem tak aby porównać różne modele i na spokojnie się nad nimi zastanowić a najlepiej każdy z nich obejrzeć na żywo, jeśli jest możliwość to w gabinecie a nie w salonie pokazowym.
Istotnym jest żeby skonfigurować unit indywidualnie pod potrzeby, jako przykład mogę podać, że my podczas konfiguracji koncepcji wyposażenia analizujemy jacy lekarze będą pracować na danym stanowisku i jakie procedury wykonywać, bierzemy pod uwagę to czy na unicie będzie pracował tylko właściciel czy będzie rotacja lekarzy a unit przez to musi być mniej lub bardziej uniwersalny. Analizujemy również możliwości rozbudowy unitu w przyszłości, to czy ma mieć możliwość dołożenia konkretnych funkcji lub usprawnień które mogą być potrzebne. Taka analiza czasami pozwala zaoszczędzić naszym klientom kilka tysięcy złotych na jednym unicie – nie koniecznie przy zakupie ale często również w czasie użytkowania.
Nie oszczędzaj na wydłużeniach gwarancji, jeśli producent i dystrybutor daje taką możliwość to warto rozważyć wydłużenie gwarancji. Najczęściej wydłużenie obejmuje tylko części serwisowe bez bezpłatnej opieki serwisowej jednak i tak jest to opłacalne ze względu na to, że przez dany okres czasu np. 3 lub 5 lat jesteśmy zabezpieczeni pod kątem części zamiennych. W okresie 5-ciu lat może być to oszczędność rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w skrajnych przypadkach. Pamiętając o tych zasadach będziesz w tanie zoptymalizować znacząco koszt zakupu unitu do Twojego gabinetu.

2.Koszty radiologii

Kolejnym elementem wyposażenia który bierzemy pod lupę są urządzenia do diagnostyki radiologicznej. Zaczniemy od punktowych aparatów RTG – tutaj zależnie od tego ile mamy stanowisk i ile z nich planujemy wyposażyć w lampy przy unitach lub czy decydujemy się na centralną pracownię RTG zależeć będzie finalny koszt. Podobnie jak w przypadku unitów warto przeanalizować różne scenariusze, w niektórych przypadkach lepszy i tańszy będzie scenariusz z kilkoma lampami RTG i skanerem płytek pamięciowych a w niektórych przypadkach będą to czujniki. Z kolei w niektórych klinikach wystarczy jeden aparat z czujnikiem w centralnej pracowni. Nie raz widziałem sytuacje gdzie ktoś sprzedał komuś na siłę full sprzętu do gabinetu i po kilku miesiącach pracy okazuje się że 2 aparaty RTG wiszą nie używane a czujniki są schowane w szufladzie bo z czterech zainstalowanych potrzebne są tylko dwa.

3.Koszty dużej radiologii

W przypadku dużych aparatów czyli pantomograf lub tomograf powinniśmy ogólnie zwrócić uwagę jakie funkcje danego urządzenia są dla nas potrzebne i czy w ramach rozwoju gabinetu w następnych 3-4 latach będziemy potrzebować czegoś więcej. Dobrym przykładem jest tutaj pole obrazowania w tomogafach CBCT, największe pole mają najczęściej najnowsze modele i z reguły są one najdroższe. Czasami jednak nie warto brać tych najwyższych modeli ze względu na to, że finalnie nie wykorzystamy dostępnych pól obrazowania a przy zakupie musimy za nie zapłacić. To na co zwrócić uwagę przy zakupie tomografu CBCT omawiałem w jednym z odcinków podcastu na kanale You Tube Łukasz Kupian.

Jeśli nie chcemy inwestować dużo w tomograf przy otwarciu gabinetu to jest dobry sposób aby podzielić zakup urządzenia na dwa etapy. Możemy wyposażyć pracownię RTG w pantomograf, który mam możliwość rozbudowy do tomografu CBCT. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt zakupu tomografu dzielimy w czasie, nie mamy go co prawda od razu ale również nie rezygnujemy z podstawowej diagnostyki 2D.

4.Koszty zaplecza technicznego

Ważnym aspektem przy optymalizacji kosztów wyposażenia jest tak zwane zaplecze techniczne czyli pompy i kompresory, które obsługują unit. Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę żeby dobrać urządzenia typowo do tego ile unitów mają obsługiwać ale raczej nie robić tego w scenariuszu 5 unitów = 5 pomp ssących bo jest to zwyczajnie nie opłacalne a często spotykane. Pompy i kompresory powinno się tak konfigurować aby dały możliwość rozwoju o kolejne stanowiska jeśli jest takie założenie a dodatkowo musimy pamiętać o miejscu, hałasie i energii, które one oddają. Poza tym 5 pomp oznacza, że powinniśmy wykonać pięć przeglądów technicznych a mógł być to nawet 1. Z pozoru oszczędność później może generować jeszcze większe koszty.

Podsumowanie

Optymalizacja kosztów wyposażenia gabinetu to nie tylko patrzenie na urządzenia wybiórczo i analizowanie co możemy zrobić w danym przypadku, to również odpowiednie przygotowanie instalacji pod urządzenia już na etapie koncepcji, to przygotowanie projektów osłon radiologicznych już na etapie projektów budowlanych, to odpowiednie umiejscowienie urządzeń w pomieszczeniach. To wszystko finalnie może nam znacząco obniżyć koszt wyposażenia placówki, skrócić czas legalizacji, uruchomienia urządzeń a dodatkowo zmniejszyć ich awaryjność co przełoży się na znaczące zmniejszenie kosztów z tym związanych.

Jeśli Chcesz Zadbać O Sprzęt W Gabinecie Stomatologicznym,

 
bądź wdrożyć się w użytkowanie sprzętu sprawdź co dla Ciebie przygotowałem!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?

Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności