Jak wybrać wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca.ds.sprzętu stomatologicznego

W tym artykule opowiem Ci na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając wyposażenie do nowego gabinetu stomatologicznego ale nie tylko, wskazówki te mogą posłużyć również kiedy prowadzisz już Swój gabinet i rozważasz wymianę wyposażenia na nowe.

Jak zabrać się za wybór sprzętu?

Na początku musimy rozdzielić wybór wyposażenia gabinetu na trzy etapy, które występują w tym procesie, pierwszy to wybór rodzaju urządzenia i to robimy na podstawie wymagań, potrzeb i specjalizacji gabinetu na przykład każdy gabinet musi mieć unit stomatologiczny ale nie każdy będzie musiał nieć punktowy aparat RTG, po wyborze rodzaju urządzenia, które potrzebujemy kolejny to wybór producenta urządzenia ponieważ dany rodzaj urządzenia czyli aparat punktowy może być produkowany przez kilka lub kilkanaście firm a dana firma może posiadać kilka modeli danego urządzenia, które mogą się w mniejszym lub większym stopniu różnić. Kolejnym etapem jest wybór dostawcy czy też dystrybutora urządzenia. Może się okazać się po wyborze dostawcy urządzenia, że w Polsce jest jego kilku dystrybutorów. Istotną rzeczą jest tutaj, że te etapy nie muszą dziać się w takiej kolejności jak ja je przedstawiłem. Na naszym przykładzie mogę podpowiedzieć, że do nas najczęściej zgłaszają się klienci, którzy nie mają sprecyzowanego rodzaju, producenta i modelu urządzenia i to nasza rolą jest bazując na wymaganiach i potrzebach klienta wybrać odpowiednie rozwiązanie z naszego portfolio które będzie wpasowywało się w model działania gabinetu.

Wybór wyposażenia i budowę koncepcji powinniśmy zacząć od określenia rodzaju praktyki jaką zamierzasz prowadzić, lekarze z jakich specjalizacji będą pracować w gabinetach i co jest wymagane do tego aby przeprowadzać konkretne procesy leczenia zachowując wysoką jakość.
Mając sprecyzowane te szczegóły będziesz mógł bardziej precyzyjnie zacząć budować zakres tego co będzie wchodziło w skład poza podstawowymi urządzeniami lub jaka będzie ich konfiguracja.
Rozważając zakup danego urządzenia bierz pod uwagę to żeby były one świeże technologicznie i modelowo lub takie, które producent niedawno aktualizował pod kątem nowych technologii czy oprogramowań.

Dobranie urządzenia w ten sposób umożliwi Ci bycie na bieżąco z najnowszymi zdobyczami technologii a zarazem da Ci możliwość rozwoju czy też poprawy komfortu pacjenta.
Jeśli wybierzesz już konkretnego producenta sprawdź gdzie dane urządzenia są produkowane i od jakiego czasu w tym miejscu.

Zweryfikuj czy producent ma oddział w Polsce i zapewnia wsparcie merytoryczne lub technicznie po za dystrybutorem. Sprawdź również jaką ma renomę i opinie, możesz zrobić to na grupach branżowych, na spotkaniach czy szkoleniach.
Jeśli producent ma oddział w Polsce możesz skorzystać z jego pomocy czy też obejrzeć urządzenia w salonie pokazowym jeśli jest dostępny.
Weź pod uwagę również czy sprzęt jest zgodny z obowiązującymi normami i regulacjami oraz czy jest urządzeniem medycznym – jako przykład mogę podać niektóre kompresory, nie każdy z nich jest zarejestrowany jako urządzenie medyczne ze względu na to, że nie spełniają wszystkich norm i certyfikacji. Podobnie jest z punktowymi aparatami RTG przenośnymi, które są w formie pistoletu, w Polsce na taki aparat nie dostaniesz pozwolenia na użytkowanie aparatu. Bierz to pod uwagę przy wyborze urządzeń.

Jaki powinien być sprzęt do gabinetu?

Sprzęt do gabinetu powinien być przede wszystkim wygodny w obsłudze, powinien zachowywać wysoką ergonomię pracy i komfort dla pacjenta. Doradca ds. wyposażenia powinien wytłumaczyć Ci na czym polega ergonomia i komfort i skąd się bierze, nie zawsze jest to takie oczywiste na pierwszy rzut oka. Każde urządzenie powinno być jak najbardziej nastawione na bezpieczeństwo pacjenta i personelu. Jako przykład mogę podać, że aparaty RTG powinny dawać możliwość obniżenia dawki do minimalnego poziomu żeby bez potrzeby pacjent nie dostawał wyższych dawek promieniowania.
Sprzęt powinien dawać możliwość elastycznego rozwoju, sprawdź jakie dane urządzenie ma funkcje rozbudowy lub upgrade’u w trakcie jego użytkowania i czy możesz jego działanie rozszerzyć o dodatkowe funkcje. To zostawi Ci furtkę rozwoju i umożliwi rozdzielenie kosztów na etapy tak żeby nie płacić za funkcje, których na początku nie potrzebujesz. Jako przykład mogę podać pantomograf, który daje możliwość rozbudowy do tomografu CBCT.

Razem z możliwościami rozbudowy urządzenia powinny być łatwo konfigurowalne i dawać
możliwość łatwego dostosowania do użytkownika w przypadku rotacji personelu w gabinecie.
Posiadanie jakiegokolwiek urządzenia wiążę się zawsze ze stałymi kosztami eksploatacji, które musisz ponieść. Możę to być zużycie energii, koszty konserwacji, naprawy okresowe czy też przeglądy. Sprawdź również ile kosztują i jakie są najczęściej wymieniane elementy w danym urządzeniu tak aby oszacować koszt serwisu. Takie informacje powinien zapewnić Ci doradca.ds wyposażenia.
Przy analizie kosztów serwisu ważna jest również jego dostępność i proces obsługi serwisowej jaki dany dostawca reprezentuje. Serwis powinien posiadać autoryzacje do napraw danych urządzeń i zapewniać dostępność części zamiennych. My najczęściej tak budujemy zestawy wyposażenia aby większość urządzeń miała możliwość zdalnej diagnostyki. Znacząco przyśpiesza to reakcje serwisu i usuwanie usterek.
Zasięgnij opinii użytkowników o danym urządzeniu, możesz to zrobić podobnie jak z opiniami o producencie, na grupach branżowych lub spotkaniach szkoleniowych. My staramy się zabierać klientów do gabinetów i praktyk, w których oferowany przez nas sprzęt jest zainstalowany i wtedy nasi klienci mają możliwość zobaczyć jak dany sprzęt zużywa się w czasie i porozmawiać z użytkownikiem.

Podsumowanie

Podsumowując, rozważ aspekty, które tutaj podałem a najlepiej skorzystaj z usług zaufanego doradcy.ds wyposażenia. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie to skontaktuj się z Nami, a my sprawdzimy jak możemy Ci pomóc.

Jeśli Chcesz Zadbać O Sprzęt W Gabinecie Stomatologicznym,

 
bądź wdrożyć się w użytkowanie sprzętu sprawdź co dla Ciebie przygotowałem!

Sprawdź pozostałe artykuły

Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?

Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
Wypełnij to pole
Wybierz opcję
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Łukasz Kupian

Doradca ds. Sprzętu stomatologicznego

Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii  i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.

Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.

Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.

Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
close
Łukasz Kupian - Doradca techniczny.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z aktualnościami!

Nie wysyłamy spamu, więcej dowiesz się w naszej polityce prywatności