
Na początku warto zaznaczyć, że bardzo ciężko jest określić ile otwarcie gabinetu będzie kosztować. Proces ten jest bardzo złożony i każdy z etapów może być tańszy lub droższy zależnie od okoliczności, wymagań inwestora, warunków gospodarczych czy chociażby możliwości. Kwoty, które zostały tutaj przedstawione mają służyć jako punkt odniesienia i mają za zadanie pomóc Wam przygotować własną indywidualną kalkulację.
Do mojej analizy przyjąłem następujące założenia – nasz gabinet powstanie w lokalu który zakupiliśmy w stanie deweloperskim. Lokal ma powierzchnię 120m2. Chcemy stworzyć w nim gabinet, który będzie miał 3 stanowiska pracy jako oddzielne pomieszczenia, niezależną pracownię rentgenowską przygotowaną do instalacji i uruchomienia tomografu CBCT, pomieszczenie techniczne na pompy ssące, kompresory, oddzielną sterylizację, poczekalnie i zaplecze socjalne z toaletami. Nie podaje do wyliczeń ceny zakupu lokalu ze względu na to, że zależnie od lokalizacji te ceny będą inne. Przygotowując własną kalkulację prawdopodobnie będziesz w stanie oszacować ile kosztuje lokal w miejscu gdzie chcesz taki gabinet otworzyć.
1.Etap projektowy
Pierwszy etap, z którym musimy się zmierzyć jest to etap projektowy. Etap ten obejmuje kroki takie jak analizy lokalne, które mają potwierdzić czy lokal spełnia wszystkie wymagania związane z uruchomieniem placówki medycznej. Zależnie od tego jaką dokumentacją dysponujesz w tym momencie możliwe że będzie wymagane zrobienie inwentaryzacji, która jest szczegółową oceną lokalu oraz rozmieszczenia instalacji, które są porównywane z dokumentacją od właściciela budynku. Te dwa pierwsze kroki pozwolą następnie wykonać projekty, które dzięki temu nie będą zawierały błędów i będą zgodne z rzeczywistością. Koszt takiej analizy lokalnej i inwentaryzacji jeśli będzie wymagana mieści się w przedziale 6 000 złotych. Następnie konieczne będzie przygotowanie układu funkcjonalnego czyli rzutu lokalu z podziałem na gabinety, projekt koncepcyjny czyli wizualizację tego jak gabinet będzie wyglądał i kosztorys pełnego wyposażenia – nie mówimy tutaj o wyposażeniu w sprzęt tylko o pełnej rozpisce elementów potrzebnych do wykończenia gabinetu w sposób ustalony na wizualizacjach.
Koszt tych trzech składników to około 22 000 złotych.
Po przejściu przez wymienione etapy przyszedł czas na projekt budowlany czyli dokument, który jest niezbędny do rozpoczęcia prac. Zależnie od uwarunkowań inwestycji projekt budowlany składany jest do urzędu trybem zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Koszt projektu budowlanego zaczyna się od 30 000 złotych. Następnie przechodzimy do wykonania projektu wykonawczego czyli w uproszczeniu mówiąc instrukcji dla wykonawców jak mają wykonać wszystkie prace wykończeniowe. Koszt projektu również startuje od 30 000 złotych. Podsumowując etap projektowy to mniej więcej 90 000 złotych w naszym przypadku.
2.Etap wykonawczy
Drugi etap to etap wykonawczy czyli etap, w którym przestrzeń zostanie przygotowana zgodnie z założeniami projektu wykonawczego. Możesz wykonać to na dwa sposoby, wykorzystać generalnego wykonawcę powierzchni, któremu zlecisz cały proces i to on wykończy Ci przestrzeń pod klucz. Jest to świetne rozwiązanie kiedy nie chcemy tracić czasu i energii na dopilnowanie całej inwestycji, koordynowanie zakupów i tak dalej. Drugą opcją jest wykonanie inwestycji tak zwaną metodą gospodarczą czyli sami koordynujemy wszystkimi pracami, zatrudniamy ekipy wykończeniowe, weryfikujemy ciągłość prac i zgodność z projektami. Jest to opcja bardziej czasochłonna i która może wydawać się na pierwszy rzut oka tańsza jednak wcale tak nie jest ze względu na to, że czas, który poświęcimy na dopilnowanie całego procesu również nas kosztuje i musimy to brać pod uwagę. Najlepiej jest przeliczyć ile realnie kosztuje godzina Twojej pracy przy fotelu i wtedy przekalkulować ile możesz stracić pilnując budowy lub wykończenia. Wracając do kosztów, my wybraliśmy do naszej kalkulacji usługi generalnego wykonawcy budowlanego i przyjmując średnią półkę materiałów użytych do wykończenia lokalu będzie to koszt ok 6400 zł za 1m2 co przy naszym lokalu daje kwotę 0 768 000 złotych wliczając w to koszt wszystkich użytych materiałów i tzw. robocizny do wykończenia pod klucz.
3.Meble gabinetowe
Kolejnym etapem są meble, tu musimy pamiętać o tym, że meble powinny zostać wykonane z materiałów przeznaczonych do pracy w środowisku medycznym. My wybraliśmy do naszej kalkulacji meble, które są dedykowane do pracy w gabinetach, są estetyczne i wykonane z frontów które się nie palcują – koszt takiej zabudowy meblowej to ok 47 000 złotych brutto na trzy gabinety stomatologiczne.
4.Wyposażenie
Kolejny etapem jest wyposażenie. Oczywiście wyposażeniem powinniśmy zająć się już na etapie projektu tak aby wszystkie instalacje i przyłącza zaprojektować w odpowiedni sposób. Dodatkowo ważne jest również przygotowanie ochrony radiologicznej już na etapie projektowym. Pozwoli to zaoszczędzić sporo środków i przyspieszyć późniejsze legalizacje urządzeń. Nasza konfiguracja wyposażenia przyjęta do kalkulacji to : 3 unity stomatologiczne, pompa ssąca i kompresor o takiej mocy aby obsłużyć te trzy stanowiska. Dwa gabinety wyposażamy w zestaw do obrazowania wewnątrzustnego, który składa się z lampy rentgenowskiej i czujnika do radiografii. Sterylizacje wyposażamy w autoklaw bezobsługowy z podłączeniem do systemu odwróconej osmozy, pracownie rtg wyposażamy w pantomograf gotowy do rozbudowy o funkcje cbct tak aby na początku podzielić koszty na etapy. Zważając na to że chcemy zbudować konkurencyjność i przewagę na lokalnym rynku bierzemy pod uwagę również skaner wewnątrzustny i mikroskop jezdny. Całe takie wyposażenie kosztuje nas prawie 700 000 złotych. Do wyceny przyjęliśmy marki premium tak aby zachować wysoki komfort pracy lekarzy oraz wygodę pacjentów. Dodatkowo zależało nam na długich gwarancjach i wysokiej jakości urządzeń.
5.Administracja
Kolejnym, tak naprawdę opcjonalnym etapem jest przygotowanie placówki do uruchomienia pod kątem administracyjnym. Mówimy tutaj o pełnych dokumentacjach dla sanepidu, dokumentacjach związanymi z obsługą pacjenta, przygotowanie dokumentacji kadrowej, standardów pracy, rodo, analiz finansowych. Zakres tego co możemy zlecić jest bardzo duży a tak naprawdę zlecić możemy wszystko. Zależnie od zakresu wszystkie te czynności mogą kosztować między 100 000 a 150 000 złotych. Oczywiście tak jak wspomniałem na początku, ten etap jest opcjonalny. My do naszej kalkulacji przyjmujemy że zlecamy większość rzeczy i przyjmujemy koszt 100 000 złotych.
6.Marketing
Budowa marki i rozpoznawalności to podstawa do tego aby placówka zaczęła funkcjonować i była rentowna od samego początku. Musimy przyjąć, że działania marketingowe powinniśmy rozpocząć już 6 miesięcy przed otwarciem placówki. Trzeba zaplanować strategię działań, stworzyć stronę internetową, pomyśleć nad sposobem tworzenia contentu, stworzenie identyfikacji wizualnej, logo, sesje zdjęciowe i tak dalej. Rzeczy na tym etapie jest naprawdę dużo. Zależnie od zakresu możemy przyjąć koszt na poziomie 20 000 złotych.
Wnioski
Otwarcie gabinetu biorąc pod uwagę wszystkie etapy, które omówiłem, nie wliczając w to kosztu zakupu lokalu oraz kosztów dodatkowych, które mogą się pojawić po drodze dało nam sumę około 1 700 000 pln. Kwota, która na pierwszy rzut oka może przerażać. Jednak pamiętajmy, proces ten często jest rozłożony w czasie i trwa rok, dwa lub nawet trzy lata. Zależnie od możliwości i nakładów finansowych. Większość tych rzeczy a nawet całość możemy sfinansować pożyczką, leasigniem, dofinansowaniem lub innym produktem finansowym. Oczywiście możemy otworzyć gabinet dużo niższym kosztem, robiąc go w niższym standardzie, używając znajomych ekip remontowo wykończeniowych do wykonania wszystkich prac, zaprzyjaźnionego stolarza do wykonania mebli a z kolei wyposażyć go w używany sprzęt. Wtedy kwota ta będzie prawdopodobnie kilkaset tysięcy niższa. Zawsze powinismy mierzyć siły na zamiary i pamiętać o ryzyku, które powstaje na różnych etapach tego procesu. Wiemy również ile jesteśmy w stanie zarobić w danym okresie czasu więc łatwo przekalkulować opłacalność inwestycji i to jak bardzo możemy się w nią zaangażować. Mam nadziej, że ten artykuł pomoże Ci przygotować własną kalkulację.
Łukasz Kupian
Skorzystaj z Naszej wiedzy!
Stworzyliśmy szkolenie, dzięki któremu poznasz cały proces tworzenia nowoczesnej placówki stomatologicznej od A do Z!
Stwórz gabinet swoich marzeń!
Sprawdź pozostałe artykuły
Potrzebujesz kalkulacje kosztów wyposażenia i finansowania sprzętu do gabinetu stomatologicznego?
Zostaw swój numer telefonu i adres e-mail a skontaktujemy się z Tobą i wspólnie przygotujemy koncepcję i kosztorys na podstawie Twoich wymagań.

Łukasz Kupian
Od ponad 10 lat zajmuje się wyposażaniem nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Pasjonat nowych technologii i optymalizacji działania. Wielokierunkowe doświadczenie i nieszablonowe podejście pozwala we właściwy sposób doradzić i dostarczyć najrozsądniejsze dostępne rozwiązania.
Wierze, że jedyną drogą do wykorzystania pełnego potencjału urządzeń i zmiminalizowania usterek jest opdpowiednie dobranie urządzenia do użytkownika, przygotowanie miejsca instalacji oraz odpowiednie przeszkolenie z obsługi.
Subskrybuj newsletter i bądź na bieżąco!
Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. Najlepsze porady, nowe odcinki i artykuły w Twojej skrzynce, raz w tygodniu.